-

boson : nihil est sine ratione

Artykuły użytkownika

Łowcy androidów czyli komu bije dzwon

Pamiętacie rozterki duchowe Harrisona Forda, tytułowego łowcy w skotowym Blade Runnerze, kiedy to się był zakochał w pięknej androidzie, zwanej z angielska replikantką? Okazuje się, że Philip K. Dick nie był oryginalny, bo tacy łowcy już byli w Anglii i okolicach w XVI, XVII a nawet XVIII wieku i nazywali się łowcami księży. Księży katolickich, ofkors.

Zacznijmy od początku:

„As the Catholic bishops during the reign of Queen Mary were dead, imprisoned or in exile, and those priests they had ordained were dying out or converting to Protestantism, William Allen conceived the idea for a seminary for English Catholic priests at Douai, where several of the chief posts were held by professors who had fled Oxford upon the reimposition of Protestantism in E ...

boson
11 stycznia 2019 14:26

9     789    4

„Sobór ojców” i „sobór mediów”

Następne fragmenty książki ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, (jedynego polskiego) laureata nobla Ratzingera – https://wydawnictwofronda.pl/ksiazki/prawda-chrystus-judaizm

« Sądzę, że najbliższa prawdy jest diagnoza, jaką pod koniec swego pontyfikatu postawił papież Benedykt XVI. Nawiązując do II Soboru Watykańskiego, powiedział, że z dzisiejszej perspektywy coraz lepiej widać, iż był „sobór ojców” i „sobór mediów”. Ojcowie soborowi chcieli głębokiej oraz owocnej odnowy Kościoła i w tym kierunku szły wypracowywane przez nich dokumenty. Jednak recepcja tych dokumentów, ukierunkowana przez środki masowego przekazu, przebiegała zupełnie inaczej. Widać wybiórczość w podejmow ...

boson
10 stycznia 2019 11:13

16     742    6

Prawda. Chrystus. Judaizm

Fragment książki ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, (jedynego polskiego) laureata nobla Ratzingera - https://wydawnictwofronda.pl/ksiazki/prawda-chrystus-judaizm:

« Powinniśmy zacząć od stwierdzenia, które może wydawać się banalne, ale – w moim przekonaniu – zawiera znaczącą treść. Kościół katolicki zaangażował się w dialog z Żydami i judaizmem ze względu na Żydów, a Żydzi odwzajemnili to nastawienie i zaangażowali się w relacje z Kościołem ze względu na siebie. Ten fakt przesądza niemal o wszystkim, co ma miejsce w ramach wzajemnych relacji.

Jak to rozumieć?

Po stronie Kościoła katolickiego praktyka i częstotliwość kontaktów z Żydami wyprzedziły poważ ...

boson
8 stycznia 2019 16:46

24     1105    9

O tym Angliku co miał zostać królem Polski

Sir Philip Sidney, National Portrait Gallery, London

__

Do tej serii gwałtownych zgonów z poprzedniej notki trzeba mi teraz dodać tu śmierć w wieku 31 lat sir Filipa Sidney'a, na temat której powstały legendy, a nawet jakiś model w tzw. teorii gier: "Podobno leżąc śmiertelnie ranny na polu bitwy pod Zutphen, oddał swoją manierkę z wodą innemu rannemu, mówiąc: Twoja potrzeba jest większa od mojej (ang. Thy need is greater than mine)[1]."

A stało to się 17 października 1586 (a więc na parę miesięcy przed śmiercią naszego króla Stefana) na skutek gangreny po postrzale w udo 26 dni wcześniej. Sir Filip był nie tylko siostrzeńcem (i dziedzicem!) sławnego earla Leices ...

boson
6 stycznia 2019 13:04

13     825    2

Trup za trupem albo trop za tropem oraz prymas jakich mało

Rok 1584 obfitował w gwałtowne zejścia, przy czym w tle miały miejsce dwa fundametalne zdarzenia. Z jednej strony nasz król Stefan zakończył wojnę z Moskwą w styczniu 1582 podpisaniem rozejmu w Jamie Zapolskim, w wyniku którego Rzeczpospolita odzyskała prawie całe Inflanty i Połock. Z drugiej, "wojna handlowa" pomiędzy Gdańskiem i Elblągiem, tzn. pomiędzy Hanzą i Londynem, zakończyła się wiosną 1585 zdecydowanym zwycięstwem Londynu. Warto zaznaczyć że w sporze tym wobec Króla strony były reprezentowane przez prymasa (od 1582) Karnkowskiego - Elbląg, a Gdańsk przez... uuuhaha... kanclerza Zamoyskiego.

Mamy zatem ów fatalny rok 1584 a w nim:

18 marca – po gwałtownej śmierci Iwana IV Groźnego nowym c ...

boson
5 stycznia 2019 14:20

10     972    7

To Francuzi wymyślili fejsbuk, czy jednak Anglicy?

Angielski coffeehouse w końcu XVII wieku

__

Pierwszy "poważny" salon czyli salon de conversation powstał oczywiście w Paryżu, w 1620. Przez kilkadziesiąt lat prowadziła go markiza de Rambouillet, a założyła niejako w opozycji do dworu Ludwika XIII, jego etykiety. Richelieu, tzn. Armand kardynał Richelieu próbował przekabacić Mme de Rambouillet, ale chyba bez większego powodzenia. W efekcie, musiał to skontrować w 1635 powołując do życia akademię francuskąAcadémie française - wraz ze słynnymi 40 krzesłami dla "nieśmiertelnych". Niewątpliwie pomogło to skanalizować ambicje co bardziej "niespokojnych intelektualnie" poddanych, ale problemu nie rozwiązało. W rezultacie, to właśnie owe salony spowo ...

boson
3 stycznia 2019 12:35

12     735    4

Złoto, dolary i bezpieka

Dawno temu Coryllus przypomniał, przy okazji filmu i sprawy Mazurkiewicza, podstawową rolę komunistycznej bezpieki – bezlitosnego, zorganizowanego rabowania Polaków do „żywej kości”, i to jeszcze za okupacji.

Przyszły mi do głowy dwa skojarzenia, w związku z tym:

  1. W PRLu faktycznym obrotem walutami (=dolarami) z Zachodem zajmował się WYŁĄCZNIE jedyny wówczas bank… prywatny [sic!], czyli przesławny Bank Handlowy (Pekao SA było tylko od miejscowego „detalu”) – to bardzo wiele mówi czym faktycznie było PRL. Warto przy tym poznać te nazwiska i okoliczności – polecam moją notkę o nim.
  2. W latach 40tych i 50tych bezpieka głównie rabowała kosztowności, aby późnie ...
boson
1 stycznia 2019 13:20

18     1037    2

The struggles for Poland x 9 czyli rok 1987 i wcześniej

nie wiem dlaczego pewne fragmenty zostały usunięte...

https://en.wikipedia.org/wiki/Roger_Mudd

 

boson
30 grudnia 2018 14:05

18     767    3

Coco, kapitaliści oraz pewien zawzięty filosemita i upadek de Gaulle'a

Coco w 1920

__

W tym samym 1924 roku, kiedy to w Krakowie przy ulicy Józefitów powstała firma „Doktora Lustra Preparaty Kosmetyczno-Lekarskie Miraculum”, właściciele sławnej firmy Bourjois - bracia Wertheimer podpisali w Paryżu kontrakt ich życia.

A zaczęło się to w 1922 w słynnym Deauville, jednym z francuskich sopotów (obok Biarritz, Nicei, itd.), kiedy to ich wspólnik, Teofil Bader, właściciel paryskich Galeries Lafayette przedstawił braciom geniusza mody - Gabrielę Coco Chanel. W tym samym roku Coco zaczęła też sprzedawać w swoich butikach perfumy, wytworzone przez Ernesta Beaux, pod nazwą Chanel Nr 5.

Kiedy w 1924 okazało się, że owe perfumy robią furorę dobiła targu: bracia ...

boson
29 grudnia 2018 09:25

16     838    3

Chanel Nr 5 i Pani Walewska czyli połamane nogi oraz izraelscy komandosi

Jak powszechnie wiadomo, kosmetyki to bardzo, bardzo poważny biznes. Czasami także mocno niebezpieczny. Notka Coryllusa o której było tu poprzednio przypomniała mi sprawę Miraculum i "mistycznego" Roberta W., a to przywołało inne afery. No, ale po kolei.

"Przed półką z wodami toaletowymi w jednym z warszawskich hipermarketów stoi grupka młodych Rosjanek. Nie interesują ich produkty popularnych międzynarodowych producentów, lecz wciśnięte w kąt na samym dole granatowe flakoniki perfum Pani Walewska.

– To ładny zapach – mówi szczupła brunetka. – Używała go moja mama – wtrąca się druga. – Mówiła, że w Związku Radzieckim to był najbardziej luksusowy zapach, jaki można było ...

boson
28 grudnia 2018 10:39

39     1533    4

Faktycznie polski historyk i ci inni

Capture d’écran 2017-10-07 à 14.39.26.pngBożena i Jerzy wśród przyjaciół w 25. rocznicę ślubu, Warszawa, 5 kwietnia 1986 (fot. ze zbiorów Jerzego Mamontowicza i Ireny Kazimierczuk)

___

Jerzy Adam Łojek ps. „Leopold Jerzewski” (ur. 3 września 1932 w Warszawie, zm. 7 października 1986 tamże) – polski historyk… Wnuk Adama i Franciszki Łojków, syn lekarza mjra dra Leopolda Łojka (1897-1940) i Eugenii z domu Juszko (1896-1971), miał brata Tadeusza (1935-2009), który został lekarzem. Leopold Łojek został zamordowany w Katyniu. …

Studia historyczne ukończył na Uniwersytecie Warszawskim [Początkowo pracował w Zakładzie Badań Prasoznawczych RSW „Prasa” w Warszawie, a od stycznia 1960 r. w Pracowni Historii Czasopiśmiennictwa Polski ...

boson
27 grudnia 2018 09:05

9     809    5

Wesoły Antoni

Moje większe zainteresowanie sławnym Antonim spowodowała wpierw notka Coryllusa pt. Szaleństwo Antoniego Słonimskiego, a w szczególności jeden cytat z Alfabetu.

"A tu taki fragment: 'MacLeish Archibald. Poeta amerykański. Laureat nagrody Pulitzera.

W 1958 w Paryżu na konferencji UNESCO zaproponował mi znany komentator telewizji amerykańskiej CBS Ed Marrow odbycie rozmowy z MacLeishem i Arturem Rubinsteinem na temat sztuki w epoce cywilizacji technicznej. Organizował to jego asystent Dan Shorr. Możemy tę rozmowę odbyć zaraz, póki jestem w Paryżu - zaproponowałem. W Paryżu pan nas nie interesuje - odpowiedział Shorr- Musi pan wrócić do Warszawy. Cały smak tej rozmowy polega na tym, że pan będzie mówił spoz ...

boson
26 grudnia 2018 09:42

20     1038    8

Wesołe przygody Normana

Trzeba mi dokończyć historię Normana Daviesa. W swoim wywiadzie z 2012 dla Alma Mater, miesięcznika UJ, profesor Davies zdradza kulisy swojej kariery. Oto jej kilka mocno zaskakujących (?) elementów:

  1. W kwietniu 1962, będąc na czwartym roku studiów historii w Oksfordzie, wraz z grupą studentów odwiedza Polskę (zamiast Związku Radzieckiego, bo sowiecka ambasada odmówiła im wiz*). Ma tu okazję poznać pewnego człowieka z, ot tak, ministerstwa edukacji, niejakiego Józefa Barbaga. Ów Barbag** przysyła mu potem do Anglii, tak jak obiecał, polskie podręczniki historii do szkół. Dzięki temu Norman może napisać swoją mini-dysertację na ich temat.
  2. W 1965 Norman zaczyna w Brighton studia doktoranckie na Uni ...
boson
25 grudnia 2018 12:18

8     883    4

Mickiewicz, szef tajnej policji, jego niezwykła siostra, i znowu ten Byron

Dorothea Fürstin von Lieven z domu von Benckendorff (ur. 1784; zm. 1857 w Paryżu)  wedle Thomasa Lawrence'a circa 1820

___

"... jednym z jego najwybitniejszych wielbicieli był sam Adam Mickiewicz, który w 1822 wziął się za czytanie Byrona w oryginale, a już rok później za jego tłumaczenie. Potem zajmował się krzewieniem kultu Byrona nie tylko wśród petersburskich dekabrystów, ale także w „gorącej” Odessie. W efekcie, w 1827, po ukazaniu się Sonetów krymskich po rosyjsku, polski wieszcz został porównany właśnie do Byrona. Opinia ta uległa jeszcze wzmocnieniu po opublikowaniu Konrada Wallenroda – wszak Konrad to imię byronowskiego Korsarza. Warto tu ...

boson
23 grudnia 2018 17:24

15     687    4

Czy Norman Davies był wystarczająco dobrym filosemitą?

Ewidentnie nie był, ale aby do tego dojść trzeba nam się cofnąć do roku 1946:

"Wayne S. Vucinich (1913-2005) urodził się w Butte w Montanie w rodzinie serbskich emigrantów...  Studiował w University of California w Berkeley (doktorat 1941). Następnie pracował w Office of Strategic Services [czyli w słynnym OSS, rozwiązanym w 1945...]. Od 1946 wykładowca Stanford University. Był historykiem Bałkanów, Rosji oraz Bizancjum. Wśród jego uczniów byli m.in.: Roman Szporluk, Reginald Zelnik, Norman NaimarkLarry Wolff, Vartan Gregorian. Jego bratem był historyk Alexander Vucinich (1914-2002)."

Tradycyjnie, polska wiki zapomniała wspomnieć, że prof. Vucinich był oskarżany o komunizowanie i ledwo ...

boson
22 grudnia 2018 22:32

23     1107    4

Krótka refleksja na rok 1918

Jerzy Łojek napisał w 1973:

"Dzisiaj, kiedy w Stanach Zjednoczonych pracuje co najmniej kilkuset badaczy zainteresowanych historią Rosji, a kilkudziesięciu (nie licząc oczywiście imigrantów) zajmuje się rozmaitymi aspektami historii Polski i innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej, prace historyków amerykańskich nad problemami tej części Europy nie są już niczym niezwykłym. Pod koniec wieku XIX wykłady Coolidge’a były jednak swojego rodzaju sensacją. Młody profesor okazał się niewątpliwie znaczną indywidualnością naukową, skoro zdołał przyciągnąć do tej problematyki wielu studentów historii. Między innymi około roku 1906 znalazł się wśród nich młody badacz, który w kilkanaście lat później m ...

boson
22 grudnia 2018 06:31

15     799    3

Wątek @unu czyli odstrzelony Rudolf

 Berta Szeps, wedle Vilmy Lwoff-Parlaghy, 1886

___

"Od momentu ogłoszenia raport dotyczący śmierci arcyksięcia wzbudzał liczne wątpliwości. Krótko przed śmiercią w 1989, ostatnia cesarzowa Austrii Zyta Maria Parmeńska** udzieliła wywiadu, w którym wyjawiła, że arcyksiążę i jego kochanka zostali zamordowani w ramach spisku mającego na celu uciszyć Rudolfa po tym, jak odmówił udziału w zorganizowanej przez francuski rząd próbie obalenia jego konserwatywnego i popierającego Niemcy ojca. Gdyby plan ów się powiódł, arcyksiążę objąłby tron jako cesarz liberalny i profrancuski. Zyta nie podała żadnych dowodów potwierdzających autentyczność tej rewelacji, toteż za życia cesarzowej nie potraktowa ...

boson
16 grudnia 2018 13:29

50     1399    5

Dlaczego nie stać naszego narodu na przywódców naprawdę wielkich, jakich miewają inne narody?

ADAM DOBOSZYŃSKI „Generał Sikorski – żywot ułatwiony” – marzec 1947fragmenty - dalszy ciąg:

Ostatnie dwa miesiące przed powstaniem spędził Retinger w Warszawie i opuścił Polskę na parę dni przed wybuchem; w czasie swego pobytu w stolicy konferował z wszystkimi kierownikami naszego państwa podziemnego; bez przesady można powiedzieć, że był on w tym czasie najpoważniejszą osobistością - i indywidualnością - polityczną w Warszawie. Był nią również, po śmierci Sikorskiego bezkonkurencyjnie, i w "polskim" Londynie. Gdy już bolszewicy zainstalują drugi rząd w Warszawie, Retinger stanie się na pewien czas jedynym łącz­nikiem wszystkich odłamów społeczeństwa polskiego: będzie w równie dobrych stosunkach z rząde ...

boson
15 grudnia 2018 10:52

77     2529    8

Doboszyński o Retingerze i Sikorskim

Paweł Tomasik – Nieznany artykuł Adama Doboszyńskiego o gen. Władysławie Sikorskim, Glaukopis: pismo społeczno-historyczne. Nr 17/18 (2010)

ADAM DOBOSZYŃSKI "Generał Sikorski - żywot ułatwiony" - marzec 1947, fragmenty:

... Obok zwyczaju opierania się o jakąś potencję zagraniczną, Sikorski  od samego zarania swej kariery politycznej opiera się równie konsekwentnie na masonerii i na Żydach. Już w czasie studiów na Politechnice Lwowskiej, gdzie rozwija ożywioną działalność w organizacjach akademickich, otacza go ta jakaś nieokreślona aura " liberalno-lewicowa" (typowa dla masonów), która nie opuści go przez całe życie, mimo że dla urzeczywistnienia haseł sprawiedliwości społecznej (będących prz ...

boson
14 grudnia 2018 18:50

15     977    6

Jak Katarzyna kupowała Kubusia Fatalistę i innych

Diderot  wedle Louis-Michel van Loo z 1767 - Luwr (D. miał wtedy 54 lata).

__

Mało się u nas pisze (Francuzi też to robią niechętnie, co mniej dziwi...) o tym w jaki sposób prowadziła Katarzyna II swoją agresywną propagandę w Europie. Już w sierpniu 1762, w dwa raptem miesiące po swojej koronacji, proponuje ona słynnemu francuskiemu ateuszowi - "królowi Oświecenia", Dionizemu Diderot - wsparcie finansowe w celu ukończenia przesławnej Encyklopédie pod jego redakcją. Wtedy, tak na swój sposób szantażowany, rząd francuski wypłaca wsparcie Diderotowi, który jednak już w 1764 znowu jest w tarapatach finansowych i postanawia sprzedać swoją bibliotekę zawierająca 3000 wolumin&oacut ...

boson
13 grudnia 2018 09:00

8     655    4

 Poprzednia  Strona 2 na 13.    Następna