-

boson : nihil est sine ratione

Cywilizacja grecko-chrześcijańska

Według Feliksa Konecznego cywilizacja łacińska opiera się na greckiej filozofii, rzymskim prawie i etyce chrześcijańskiej. Nie do końca się z tym zgadzam - wolę określanie Christianitas po prostu jako cywilizacji grecko-chrześcijańskiej, czyli jako połączenia greckiego rozumu - ratio z chrześcijańską wiarą - fides. Wszak Ewangelie napisano po grecku, a Rzym "jedynie" dał chrześcijaństwu "oprawę organizacyjną", czyli nadał fides et ratio ramy "praktyczne".

Wyśpiewujemy przecież A Słowo ciałem się stało i mieszkało między nami - owo Słowo to w greckim oryginale logos czyli rozumność.  Rozum był więc i jest kamieniem węgielnym nie tylko filozofii ale także teologii chrześcijańskiej. Warto tu zaznaczyć zasadniczą w tym różnicę wobec islamu, który zdecydowanie odrzuca określanie Boga rozumnym (i w  ogóle nadawanie mu jakichkolwiek przymiotów), a w szczególności odnajdywanie obrazu Boga w świecie doczesnym. Albowiem wszechmocny Allah nie może być niczym skrępowany a wiernym "za wszystko" mają wystarczyć przepisy Koranu. Jednak Islam nie od razu odrzucił ratio - stało się to "dopiero" w XII wieku, pod wpływem pism Al-Gazali'ego - Cele filozofów i Sprzeczności filozofów. Chrześcijaństwo przeciwnie - dzieła św. Tomasza z Akwinu z XIII wieku są najlepszym tego przykładem.

Ataki na katolicki rozum szły dwutorowo od samego zarania Kościoła. Z jednej strony próbowano Go niejako oderwać od ratio, czym zajmowała się chodźby rewolucja protestancka. Dzisiaj można dla odmiany mówić o próbie islamizacji. Z drugiej strony, wzmacniano w szeroko pojętej kulturze nawiązania do stricte pogańskiej myśli i tradycji greckiej (czyli wykonując drogę dokładnie w odwrotnym kierunku niż choćby św. Augustyn) - wpierw to byli włoscy humaniści w opowiedzi na zdumiewający katolicki renesans XII wieku. Potem z kolei skrajni scjentyści w odpowiedzi na sukcesy jezuickiej kontrreformacji. I tak to się plecie po dziś dzień - co moim zdaniem tylko pokazuje jak fundametalnie ważnym to jest zagadnieniem.**

Zatem nie należy bać się Greków, czy ich nienawidzieć, ale wręcz przeciwnie - pamiętać o tym co dali najważniejszego, ale mieć oko na prowokatorów i fałszywych proroków: 

jan_pawel_ii/encykliki/fides_ratio_0.html

**) http://boson.szkolanawigatorow.pl/fizyka-i-teologiatagi: kościół  islam  herezja  grecy 

boson
3 marca 2019 16:39
6     955    7 zaloguj sie by polubić
komentarze:
Maryla-Sztajer @boson
3 marca 2019 17:03

Dobrze ze wrociles do tematu. Pod tamtą notką z ubiegłego roku napisałam : fundamentalne. Cały czas tego się trzymajmy. 

.

 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @boson
3 marca 2019 17:09

Ślepota może być przypadłością fizyczną ale również przypadłością duchową (ślepota na duchowy aspekt istnienia).

Pierwszy z wymienionych rodzajów ślepoty jest najczęściej  niezawiniony przez osoby nią dotknięte, to  drugi jest najczęściej świadomym wyborem postawy życiowej.

Ale żaden z wymienionych rodzajów dysfunkcji  nie może być powodem do roszczenia polegającego na tym, że dotknięci ktorąś z  odmian ślepoty roszczą sobie prawo do uznania ich punktu widzenia za równoprawny z tymi, ktorzy których ślepota ominęła.

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @boson
3 marca 2019 17:52

>>> Rozum był więc i jest kamieniem węgielnym nie tylko filozofii ale także teologii chrześcijańskiej. Warto tu zaznaczyć zasadniczą w tym różnicę wobec islamu, który zdecydowanie odrzuca określanie Boga rozumnym <<<

Jest takie bardzo piękne określenie łacińskie  że byt jest inteligibilny, poddający się poznawaniu.

zaloguj się by móc komentować

spox @stanislaw-orda 3 marca 2019 17:09
3 marca 2019 18:31

"Ale żaden z wymienionych rodzajów dysfunkcji  nie może być powodem do roszczenia polegającego na tym, że dotknięci ktorąś z  odmian ślepoty roszczą sobie prawo do uznania ich punktu widzenia za równoprawny z tymi, ktorzy których ślepota ominęła."

Wlasnie tak , ale niech ktos cos powie przeciwko bozkowi "wzglednosci" spopularyzowanemu w naszych umyslach przez wielkiego einsteina..

zaloguj się by móc komentować

boson @mniszysko 3 marca 2019 17:52
4 marca 2019 09:18

faktycznie, piękne

zaloguj się by móc komentować


zaloguj się by móc komentować