-

boson : nihil est sine ratione

Deutsche Bank, rok 1933 i znowu ci Oppenheimowie

Przypomnę - w 2009, roku jego sprzedaży, Sal. Oppenheim był największym prywatnym bankiem inwestycyjnym w Europie z aktywami (assets) w wysokości 138 miliardów euro. A historię miał bardzo długą - wszak już w 1834 poprzez ożenek Abrahama z Charlottą Beyfus, rodzina Oppenheim (i jej bank) skoligaciła się z Rotszyldami - Charlotte była wnuczką znanego nam już „niemieckiego” Rotszylda.

To właśnie ów Abraham Oppenheim dominował w finansach kolei niemieckich, systemach ubezpieczeń, oraz w przemyśle bawełnianym i tym "mechanicznym". W 1868 został pruskim baronem - był pierwszym nieochrzczonym Żydem nobilitowanym w Prusiech - w dodatku, dopuszczonym do "wewnętrznego kręgu" cesarza Wilhelma I.

W XX wieku, prawnuk brata owego Abrahama, a syn bankiera Simona Alfreda, "Friedrich Carl von Oppenheim był wspólnikiem i szefem Sal. Oppenheim. Przeszedł wpierw "szkolenie handlowe" w National City Bank of New York oraz w Brazylijskim Banku dla Niemiec w Sao Paulo. W 1929 roku został wspólnikiem zarządzającym banku swoich rodziców. Później został starszym wspólnikiem (senior partner) i osobiście zarządzał Sal. Oppenheim. I pozostał nim, pomimo żydowskiego pochodzenia, podczas rządów narodowych socjalistów w Kolonii. Jednak jako żydowski Mischling drugiego stopnia został zmarginalizowany - stracił wiele publicznych i biznesowych biur i posad. A w 1938, razem ze swoim bratem Waldemarem, musiał zrezygnować z uczestniczenia w kierowaniu Sal. Oppenheim. Zaprzyjaźniony bankier i wspólnik Robert Pferdmenges* przejął wtedy kierownictwo banku i zmienił jego nazwę na Robert Pferdmenges & Co., co zostało odwrócone w 1947 roku. W 1944 Carl Friedrich został aresztowany, a jego brat Waldemar ukrył się w Kolonii. Oskarżono go przed Trybunałem Ludowym o „podważanie morale wojskowego”, a w tym samym czasie gestapo odkryło jego pomoc dla prześladowanych Żydów w Holandii. Z powodu końca wojny proces się nie odbył: Carl Friedrich został zwolniony i uszedł z życiem.

Potem, oprócz pracy zawodowej ("The bank, amongst others, helped finance the Auto Union, which later became Audi AG") Oppenheim poświęcił się procesowi integracji europejskiej... Kontrowersyjny ze względu na swój luksusowy tryb życia, zdołał Oppenheim w latach 1950 i 60tych nadać ważne impulsy, z jego rodzinnej Kolonii, polityce europejskiej młodej Republiki Federalnej Niemiec.

Instytut Yad Vashem w Izraelu postanowił [dopiero!] w 1996 roku uznać pośmiertnie Carla Friedricha Freiherr von Oppenheim jako „Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata” za zasługi dla ratowania Żydów podczas hitlerowskiej dyktatury."

Jego syn Alfred, po studiach w Harvardzie, przejął pałeczkę: "In 1964, he became a senior partner of Sal. Oppenheim jr. & Cie. KGaA, and in 1978 he took over leadership of the board. From 1993 he was a member of the shareholders' committee and the governing body of the bank."

"W 1984 Alfred wystąpił z kościoła protestanckiego, ponieważ ten uczestniczył w ówczesnym ruchu pokojowym przeciwko rozmieszczeniu amerykańskich rakiet średniego zasięgu." Zmarł w 2005, a w 2009 Deutsche Bank kupił Sal. Oppenheim.

No właśnie, ciekawa historia z tym Deutsche Bankiem. Już pod koniec 1905 w zarządzie tego banku działał sławny Max Steinthal. Następnie przeniósł się do rady nadzorczej, aby jej przewodniczyć w latach 1923-1932. W 1935 roku odszedł z owej rady aby, jak to ujął, oszczędzić kłopotów bankowi, wszak Steinthal był pochodzenia żydowskiego. Z kolei, członkiem rady dyrektorów Deutsche Banku a od 1923 jej przewodniczącym był Oscar Wassermann, który w maju 1933 został odwołany**, a razem z nim musiał odejść z owej rady także Teodor Frank, który w 1937 uciekł z rodziną do Belgii. Następcą Wassermanna został Georg Solmssen, ale już w 1934 został odwołany i natychmiast wyjechał do Szwajcarii. Mimo to został członkiem rady nadzorczej Deutsche Banku, do 1938***.

Zaskakujące jest to, że biogramy owych ważnych niemiecko-żydowskich bankierów - Steinthala, Wassermanna, Franka i Solmssena są jedynie dostępne w niemieckiej wiki... nawet tego sławnego Maxa.

__

*) To był także bliski przyjaciel Konrada Adenauera...

**) Rok później Wassermann zmarł, załamany, w Garmisch-Partenkirchen a mowę pogrzebową wygłosił Leo Baeck.

***) Może dlatego iż do 1929, czyli fuzji z DB, był szefem en.wikipedia.org/wiki/Disconto-Gesellschaft

"In 1890, a branch was opened in London, from which time dated the institution's activities in overseas matters. In 1901, on the liquidation of the house of M. A. Rothschild & Sons of Frankfurt am Maina branch was established in that city, connection being made with the Rothschild Syndicate, with which it has since been largely identified."tagi: żydzi  niemcy 

boson
29 października 2018 07:21
16     891    3 zaloguj sie by polubić
komentarze:

Pioter @boson
29 października 2018 08:24

W czasach wcześniejszych Deutsche Bank wziął aktywny udział w napędzaniu hiperinflacji w Rzeszy. Robiło się dość prosto:dwa banki (bez rządowej zgody na druk własnych banknotów) umawiały się na wzajemne wystawianie sobie czeków, których pokryciem był czek złożony u konkurencji (na chwilę, bo natychmiast był wprowadzany do obiegu). Pozwalało to wyczarowywać kasę z zerowym kapitałem. I spotyka się to w wielu miastach niemieckich, gdzie istniały oddziały Deutsche Banku.

Wcześniej ten patent był ćwiczony w czasie rewolucji meksykańskiej w 1914 roku przez banki niemieckie i angielskie (meksykańskie zresztą też).

zaloguj się by móc komentować

boson @Pioter 29 października 2018 08:24
29 października 2018 09:00

dzięki za komentarz - na polskiej wiki jest bardzo duży wpis nt. hiperinflacji w 1923 - nie mam teraz siły go analizować - może ktoś to skomentuje...

https://pl.wikipedia.org/wiki/Hiperinflacja_w_Republice_Weimarskiej

 

zaloguj się by móc komentować

spox @boson
29 października 2018 09:10

cos sie konczy cos zaczyna, jeszcze w 2010 kurs db oscylowal nawet w okolicach 50 e , w tym tygodniu spadl ponizej 9e, jeden z najwiekszych bankow  swiata w ciagu 8 lat i to w czasie prosperity traci ponad 80% na wartosci i grozi mu realne bankuctwo, a w mediach poza krotkimi wzmiankami w fachowych czasopismach cisza, podobno dlugi banku przekraczaja wielokrotnie niemieckie pkb, no ale jesli apokaliptyczne scenariusze sie nie sprawdza i zadnego wielkiego wstrzasu nie bedzie, to byc moze jest to dobra okazja do zakupu, moze zamiast bredzic o samochodach elektrycznych warto zaryzykowac, czyz nie brzmialoby to pieknie, ze glownym wlascicelem niemieckiego giganta bankowego jest polski rzad...;), a jesli nawet niemcy nie beda w stanie go uratowac i skonczy sie bankructwem, to i tak niewielka strata, zawsze moznaby glosic propagande o polakach probujacych ratowac niemiecka bankowosc i poswiecajacych sie w imie dobrosasiedzkich stosunkow, filmy literatura, wszystko po niemiecku o polskich bankierach ratujacych niewydolnych i glupich niemcow... lepsze to niz te samochody elektryczne lepsze nawet od 500+.. ;)

zaloguj się by móc komentować

Pioter @boson 29 października 2018 09:00
29 października 2018 09:11

Tego mechanizmu nie ma tam opisanego. Aby go odkryć trzeba znać rynek kolekcjonerski numizmatyki i próbować zestawiać katalogi dla poszczególnych miast.

Czyli inaczej - działania globalne można odkryć porównując działania lokalne w różnych miejscach. Jeśli są powtarzalne - to są to działania systemowe i zaplanowane.

zaloguj się by móc komentować

boson @boson
29 października 2018 09:25

***) może dlatego iż do 1929, czyli fuzji z DB, był szefem https://en.wikipedia.org/wiki/Disconto-Gesellschaft

zaloguj się by móc komentować

boson @spox 29 października 2018 09:10
29 października 2018 09:28

to bardzo ciekawe - mnie z kolei od pewnego czasu intryguje ta akcja Deutsche Börse:

https://en.wikipedia.org/wiki/Deutsche_Börse#Failed_merger_with_London_Stock_Exchange_Group 

zaloguj się by móc komentować

boson @boson
29 października 2018 09:39

*) To był także bliski przyjaciel Konrada Adenauera...

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @boson
29 października 2018 10:09

W tych rodzinach bankierskich ciągle się rodzą synowie. W dodatku nie chodzą na wojny. Dzięki. Bardzo wiele wyjaśnia ta notka. I jak to się przyjemnie złożyło, że "proces przed Trybunałem Ludowym" w 1944 - został przerwany a oskarżonego nie wyeliminowało np. bombardowanie ale "wyszedł wolno". W przeciwieństwie do szlachty pruskiej.

Był jeszcze "młodszy brat Dagobert" chyba tego Simona, który "jako młodszy brat nie był zaangażowany w prowadzenie banku, ale był znny jako współzałożyciel opozycyjnej "Reńskiej Gazety dla Polityki, Handlu i Rzemiosła", którą przejściowo prowadził Karol Marks jako Redaktor Naczelny. W latach 1866-1889 ów Dagobert Oppenheim był przedstawicielem liberalnych członków w Radzie Miasta Kolonii.
Jak to mówią, obstawiane były "wszystkie opcje". To jest technika, stosowana do dzisiaj. Wystarczy spojrzeć na tutejszą scenę polityczną.

 

Da­go­bert Op­pen­heim, ein jün­ge­rer Bru­der, der nicht an der Lei­tung der Bank teil­nahm, wur­de be­kannt als Mit­grün­der der op­po­si­tio­nel­len „Rhei­ni­schen Zei­tung für Po­li­tik, Han­del und Ge­wer­be", die zeit­wei­lig Karl Marx als Chef­re­dak­teur be­schäf­tig­te. Von 1866 bis 1889 war er als Ver­tre­ter der Li­be­ra­len Mit­glied des Köl­ner Stadt­rats.

http://www.rheinische-geschichte.lvr.de/Persoenlichkeiten/familie-oppenheim/DE-2086/lido/57c956cd98b2c7.39961812

zaloguj się by móc komentować

boson @pink-panther 29 października 2018 10:09
29 października 2018 10:39

To był brat samego Abrahama, tego od Rotszyldówny...

"Był jednym z synów i dziewiątym dzieckiem Salomona Oppenheima i Deigen Levi (później Therese Stern). Był wujkiem Alberta i Eduarda von Oppenheim...

W 1839 r. Przeszedł z judaizmu na chrześcijaństwo. Zmienia swoje imię z Dawida na Dagobert. Mimo to zasiadł w 1840 r. w sejmie reńskim, a w 1847 r. w zjednoczonzm sejmie, wraz z bratem Abrahamem Oppenheimem na rzecz praw Żydów."

Er war einer der Söhne und das neunte Kind des Salomon Oppenheim und der Mutter Deigen Levi (später Therese Stern genannt). Er war ein Onkel von Albert und Eduard von Oppenheim...

Im Jahr 1839 konvertierte er vom Judentum zum Christentum. Seinen Vornamen ändert er von David zu Dagobert. Gleichwohl setzte er sich 1840 auf dem Rheinischen Provinziallandtag und 1847 während des Vereinigten Landtages zusammen mit seinem Bruder Abraham Oppenheim für die Rechte der Juden ein.

https://de.wikipedia.org/wiki/Dagobert_Oppenheim

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @boson
29 października 2018 11:03

No właśnie, ciekawa historia z tym Deutsche Bankiem.

Niezła semantyczna ściema z tym niemiecki. Taki label  jak Deutsche Bank sugeruje abstrakcyjny podmiot polityczny czyli Niemcy. Szczegóły z historii powstania tego tworu bankowego rzucają światło na kipiel w kotle pełnym prestigitatorów.

Był rok 1869. W powietrzu unosił się ferment czasu przeszłego i czasu przyszłego. Wśród podpisujących list intencyjny w sprawie założenia prywatnego banku panuje zgoda co do wagi niemieckiej flagi a zarazem dla przeciwwagi z 'cosmopolitischen' punktu oparcia. Kosmopolici mieszali w kotle? Jak obstawiać to kilka opcji...

Wśród udziałowców panowało wyczuciu jakie wieją wiatry nośne.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @pink-panther 29 października 2018 10:09
29 października 2018 12:19

i @boson

No właśnie: "W 1944 Carl Friedrich został aresztowany, a jego brat Waldemar ukrył się w Kolonii. Oskarżono go przed Trybunałem Ludowym o „podważanie morale wojskowego”, a w tym samym czasie gestapo odkryło jego pomoc dla prześladowanych Żydów w Holandii. Z powodu końca wojny proces się nie odbył: Carl Friedrich został zwolniony i uszedł z życiem."

Dobrze poinformowany timing.

Zakładam że Sal. Oppenheim również miał coś wspólnego z interesami Niemiec w Moskowii, ale ciekawe czy w sieci są jakieś przecieki na ten temat. Dzisiaj nie mam czasu w tym pogrzebać. Ale może w przyszłości. I jeszcze, gdzieś mi mignęło, może u Stalagmita, że inwestował w przemysł lotniczy von Zeppelina, istniejącego z resztą po dziś dzień.

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @Magazynier 29 października 2018 12:19
29 października 2018 15:29

Takich informacji (Moscovia) trzeba szukać w cyrylicy. Dobrzy niemieccy patrioci. Nawet narodowi socjaliści to docenili.

zaloguj się by móc komentować

boson @boson
29 października 2018 20:22

****) In 1890, a branch was opened in London, from which time dated the institution's activities in overseas matters. In 1901, on the liquidation of the house of M. A. Rothschild & Sons of Frankfurt am Main, a branch was established in that city, connection being made with the Rothschild Syndicate, with which it has since been largely identified.

https://en.wikipedia.org/wiki/Disconto-Gesellschaft

 

zaloguj się by móc komentować

boson @boson
2 kwietnia 2019 16:11

Fould was married to Helena Oppenheim, daughter of Salomon Oppenheim, founder of Sal. Oppenheim private bank. The bride's dowry made part of the initial capital of the new bank, Fould-Oppenheim et Cie.[2] Ferdinand de Lesseps would name Fould as a founder of the Suez Canal Company.

zaloguj się by móc komentować


zaloguj się by móc komentować