-

boson : nihil est sine ratione

Dzierżyński, Żydzi i Zakład w Laskach

Zofia_Dzierżyńska-Muszkat.jpg „Zofia Julia Dzierżyńska z domu Muszkat (ur. 4 grudnia 1882 w Warszawie, zm. 27 lutego 1968 w Moskwie) – działaczka komunistyczna, nauczycielka, żona Feliksa Dzierżyńskiego. …Jej syn**, dzięki pomocy Janusza Korczaka, w lutym 1912 trafił do prywatnego zakładu dla niemowląt pani Sawickiej. Następnie, na przełomie maja i czerwca tegoż roku, zaopiekował się nim brat Zofii [pomyłka?] Marian Muszkat.”

Ów „brat”, czy raczej krewny Zofii, też miał syna: „Henryk Muszkat pseud. Kazimierz, Grabiński, H. Marabut, Minkowski, Henryk Muszyński (ur. 27 listopada 1898 w Holszanach w powiecie oszmiańskim, zm. 1937 w ZSRR) – działacz KPP i KPZU, sekretarz Centralnej Redakcji KPP, sekretarz górnośląskiego Komitetu Okręgowego (KO) KPP i Obwodu Węglowego KPP, kierownik Sekretariatu Krajowego KC KPZU i Sekretariatu Krajowego KC KPP.

Syn żydowskiego lekarza Mariana*** i Julii z Hertzów. … Współpracownik Przedstawicielstwa KPP przy Komitecie Wykonawczym Kominternu. W lipcu 1937 został aresztowany przez NKWD, następnie stracony. Zrehabilitowany w 1955. Był mężem Janiny Warszawskiej-Warskiej i zięciem Adolfa Warskiego, miał syna Krzysztofa.”

Z kolei, stryjenką Zofii Dzierżyńskiej była Anna Muszkat, która wyszła za Władysława Landy. Ród Landych znany jest przede wszystkim z ucznia Michała Landy, który zginął niosąc krzyż: „8 kwietnia 1861 wziął udział w manifestacyjnym pogrzebie sybiraka Ksawerego Stobnickiego i uroczystym zbrataniu się Polaków i Żydów przy grobie Antoniego Eisenbauma (dawnego dyrektora Warszawskiej Szkoły Rabinów). Na Placu Zamkowym manifestacja została zaatakowana przez wojsko. Landy znajdował się w czołówce procesji i został trafiony kulą w chwili, kiedy niósł krzyż podjęty przez niego z rąk zranionego innego uczestnika demonstracji, zakonnika.”

Syn Anny to „Adam Landy ps. Karol, Henryk, Niedzielski, Adam Witkowski (ur. 9 lipca 1891 w Warszawie, zm. 21 sierpnia 1937 w Moskwie) – polski nauczyciel, działacz związkowy socjalistyczny i komunistyczny. …Od 1927 przedstawiciel KPP w Kominternie w Moskwie. Członek WKP(b). … W okresie „wielkiej czystki” 19 stycznia 1937 aresztowany przez NKWD. 21 sierpnia 1937 skazany przez Kolegium Wojskowe Sądu Najwyższego ZSRR na śmierć z zarzutu o zdradę ojczyzny i udział w kontrrewolucyjnej organizacji terrorystycznej, rozstrzelany tego samego dnia. Ciało skremowano w krematorium na Cmentarzu Dońskim, prochy pochowano anonimowo.

Zrehabilitowany 17 marca 1956 postanowieniem Kolegium Wojskowego SN ZSRR. Jego żoną była Zofia Landy, aresztowana przez NKWD 2 marca 1937, skazana i stracona 2 września 1937.”

___

I tu mamy nieoczekiwany „zwrot akcji”, oto owa Anna Landy z domu Muszkat (zginęła w 1943?) miała też trzy córki – Zofię, Janinę i Henrykę (wychowaną we Francji). Wszystkie trzy przeszły na katolicyzm, przy czym najstarsza Zofia została Teresą, siostrą zakonną w Zakładzie dla Ociemniałych w Laskach.

„W 1917 roku (pod wpływem rozmów z księdzem Władysławem Korniłowiczem****) przyjęła chrzest. Brała czynny udział w pracy na rzecz „Kółka” księdza Korniłowicza. W dalszym ciągu pracowała w gimnazjach w Warszawie i Pułtusku. W 1928 roku wstąpiła do Zgromadzenia ss. Franciszkanek Służebnic Krzyża w Laskach, a 15 sierpnia 1936 złożyła śluby wieczyste. Podczas okupacji hitlerowskiej, ze względu na żydowskie pochodzenie, ukrywała się w domach Zgromadzenia w Żułowie i Kozłówce na Lubelszczyźnie.”

Z kolei Janina została stryjenką przyszłego biskupa włocławskiego, Bronisława Dembowskiego, także związanego z Laskami, a którego siostra Katarzyna była zakonnicą w Laskach, tak jak ich ciotka – Zofia Sokołowska, czyli siostra Katarzyna – jedna z pierwszych „pracownic” Zakładu*****.

____

**) Jedyny wnuk Dzierżyńskich to zmarły w 2015 rosyjski zoolog.

***) Inny Marian Muszkat, z Suwałk.

****) „Od 1918 roku był asystentem grupy dyskusyjnej zwanej „Kółko”, skupiającej młodzież akademicką i młodą inteligencję, niezależnie od formalnej przynależności wyznaniowej czy religijnej, w której uczestniczyli m.in. Teresa Landy, Zofia Sokołowska, Rafał Marceli Blüth, Stanisław Krzywoszewski, Eugeniusz Kłoczowski.”

*****) Biografka siostry Katarzyny i… „łączniczka” z PPSem: http://ipsb.nina.gov.pl/a/biografia/zofia-steinberg

PS. Szkoła na Wiejskiej.

 tagi: kościół  żydzi  polska 

boson
22 czerwca 2018 10:36
12     1555    3 zaloguj sie by polubić
komentarze:
pink-panther @boson
22 czerwca 2018 12:18

No i tak to się pięknie układało. Skuzynowana z czerwonym Feliksem siostra Teresa ukrywała się w Kozłówce a po wojnie Muszkatów w elitach władzy PRL był dostatek, ale to nie pomogło właścicielom Kozłówki (nie pomógł nawet pobyt właściciela w niemieckim obozie koncentracyjnym) i Zamojskim Kozłówkę - dobre komunistyczne władze - odebrały. Siostra Teresa przed wojną pisała recenzje dzieł m.in Dąbrowskiej i Nałkowskiej a po wojnie udzielała się literacko w "Tygodniku Powszechnym", który znamy i kochamy.

zaloguj się by móc komentować

boson @pink-panther 22 czerwca 2018 12:18
22 czerwca 2018 12:37

widać taka to "prawda etapu" była...

nieco inaczej teraz spoglądam na epizody w Laskach krwawej Luny i zawziętego pederasty Z...

zaloguj się by móc komentować

mooj @boson
22 czerwca 2018 12:37

A tak przy okazji: może wiecie kim była chrzestna Zofii (przy okazji także chrzestna matki Zofii - Salomei Stanisławy z Libkindów Muszktowej, ojca Zofii Zygmunta i brata Zofii Zygmunta Stanisława ): Pelagia Bratkowska?

Zofia urodziła się w 1882 przed chrztem matki ,  jej brat w 1881. W lipcu 1888 (co interesujące z uwagi na zmianę wiary nieletnich) rodzice i dzieci przyjmują chrzest. Podobnie Hertzowie związani z Libkindami. Warszawa, par. Św. Barbary

http://metryki.genealodzy.pl/metryka.php?ar=1&zs=1214d&sy=1888&kt=1&plik=295-298.jpg#zoom=1.75&x=2109&y=160

i sąsiednie

I interesuje mnie Pelagia, chrzestna Zygmunta, Zofii, Salomei Stanisławy, Stanisława Zygmunta

 

zaloguj się by móc komentować

boson @mooj 22 czerwca 2018 12:37
22 czerwca 2018 13:39

chodzi tu oczywiście o Zofię Dzierżyńską - a co do owej Pelagii, to spróbuję się rozejrzeć, bo faktycznie sprawa jest intrygująca...

zaloguj się by móc komentować

mooj @boson
22 czerwca 2018 13:56

tak, o przyszłą żonę Feliksa

i drążę, czy jest w literaturze wspomnieniowej  czy jakimkolwiek źródle weryfikowalnym ew. tradycji ustnej coś "za" lub "przeciw" hipotezie Pelagia dd Saryusz-Wolska, córka Fortunata, żona Franciszka Ludwika Michała

a tak ciut z boku, choć nie tak odległe, jako komentarz do kilku notek różnych autorów z SN i wydawnictw:

https://forumakademickie.pl/fa-archiwum/archiwum/2003/04/artykuly/20-rody_uczone.htm

 

zaloguj się by móc komentować

boson @mooj 22 czerwca 2018 13:56
22 czerwca 2018 14:35

Trafiłem na coś bardzo ciekawego:

"Jakoż uroczystość ta odbyła się dnia 25 listopada 1759 r. w niedzielę, w kaplicy królewskiej w pałacu Saskim. Po uroczystej mszy pontyfikalnej, którą odprawił biskup kijowski Załuski, i na której obecny był August III, przystąpiono do chrztu. Sam król był ojcem chrzestnym, ale w jego imieniu występował szambelan Bratkowski. Współcześnie chrzcił się rabin z Buska, Nachman Szmujłowicz, którego rodzicami chrzestnemi mieli być ministrostwo Bruhlowie, ale zastępowała ich hrabina Horsth i Zboiński, starosta ??nowski! Frank na chrzcie przyjął imię Józefa, zaś rabin Piotra, i od niego powstała rodzina Frankistów Jakubowskich."

https://archive.org/stream/historyafrankaif00przy/historyafrankaif00przy_djvu.txt

zaloguj się by móc komentować

boson @boson
22 czerwca 2018 15:48

ot.

"zabawne" okładki TP - ciąg dalszy:

 

zaloguj się by móc komentować

tadman @boson
22 czerwca 2018 16:22

Czy ten fragment życiorysu kardynała Stefana Wyszyńskiego (cytat z wikipedii)

[...] W okresie powstania warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III” był kapelanem Grupy AK Kampinos, działającej m.in. w Laskach, oraz szpitala powstańczego.

nie jest przyczynkiem do sporego zainteresowania Zakładem w Laskach, który mógł być świetną bazą do węszenia wśród okolicznej ludności i poszukiwania tzw. haków?

zaloguj się by móc komentowaćboson @boson
23 czerwca 2018 10:20

ot.

TP świętuje: Chciał wolności dla Polski i dla każdego człowieka. Ale niepodległości nie doczekał. Sto lat temu zmarł Edward Abramowski, jeden z najciekawszych polskich myślicieli.

...Niektórzy miłośnicy Abramowskiego są przekonani, że „Program Samorządnej Rzeczpospolitej”, uchwalony w 1981 r. na I Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ „Solidarność”, był inspirowany także jego wizjami.

https://www.tygodnikpowszechny.pl/rewolucjonista-moralny-153472

https://pl.wikipedia.org/wiki/Edward_Abramowski

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować