-

boson : nihil est sine ratione

Henryk VIII czyli Kraków i sokoły

"Jeśli komuś się wydaje, że Rzeczpospolita znalazła się w kręgu zainteresowania Londynu dopiero pod koniec XVI wieku, to jest w grubym błędzie. I nie chodzi tu o Kompanię Wschodnią i angielską kolonię w Elblągu, ale o Kraków i czasy jeszcze wcześniejsze."

Tak zacząłem notkę pt. Erazm-Polska-jest-moja i Anglicyktórą teraz trzeba mi uzupełnić. Okazuje się że Henryk VIII już w latach dwudziestych utrzymywał ożywione kontakty z Polską, pod pretekstem namiętnego zainteresowania... sokolnictwem. A pośrednikiem w tym przedsięwzięciu był w 1526 nie kto inny jak nasz wybitny donosiciel i zawzięty opiekun Erazma, czyli Krzysztof kanclerz wielki Szydłowiecki. Spotkał się w tym celu w Gdańsku z niejakim James'em**.

A już w liście z 4 września 1524 Erazm pisał buńczucznie do arcybiskupa Canterbury, Williama Warhama, „Polonia mea est”. Tymczasem w 1527 Henryk VIII wysłał do Polski ambasadora Johna Wallopa, który przy tej okazji pośredniczył w wymianie korespondencji między sławnym ożralcem i opilcem Andrzejem eks-prymasem Krzyckim a biskupem Londynu Cuthbertem Tunstallem. Nic o tym u nas się nie pisze, a tak przecież to się wtedy plotło...

Kilka lat później sytuacja się mocno rozkręciła - jeszcze w styczniu 1534 Henryk VIII wysyła trzech ambasadorów, dwóch do cesarstwa a jednego do Krakowa! Był to niejaki William Paget. Potem wypadki potoczyły się bardzo szybko:

16 marca owego roku – Anglia zerwała ostatecznie stosunki z Kościołem katolickim. Henryk VIII ogłosił się głową Kościoła w Anglii

18 października – wybuchła tzw. afera plakatów, uważana za początek reformacji we Francji.

4 maja 1535*** – straceni święci kartuzi za odmowę uznania króla Henryka VIII najwyższym zwierzchnikiem Kościoła

6 lipca – Tomasz Morus ścięty na rozkaz Henryka VIII

___

**) Renaud Przezdziecki, Diplomatic Ventures and Adventures. Some Experiences of British Envoys at the Court of Poland (London, 1953)

***) W owym 1535 Zygmunt I nadał szlachectwo wszystkim profesorom i doktorom Akademii Krakowskiej, którzy przez 20 lat prowadzili zajęcia !!tagi: imperium  polska  anglia 

boson
13 marca 2019 06:13
5     520    5 zaloguj sie by polubić
komentarze:

boson @Maryla-Sztajer 13 marca 2019 08:07
13 marca 2019 16:56

piekny - nie znałem (choć byłem u nich w sklepie:)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Chartreuse

zaloguj się by móc komentować

boson @boson
13 marca 2019 22:33

przyp.

15 sierpnia 1534 – Ignacy Loyola założył Towarzystwo Jezusowe (zakon został zaakceptowany przez papieża dopiero w 1540 roku)

18 lutego 1536 – w Konstantynopolu Imperium Osmańskie i Francja zawarły sojusz (traktat między Sulejmanem a Franciszkiem Walezjuszem).

zaloguj się by móc komentować

boson @boson
13 marca 2019 23:00

...Fatalnej roli Jana kanclerza Zamoyskiego w historii Polski poświęciłem już wiele notek, więc czas najwyższy przypomnieć tu złowrogiego prekursora, Krzysztofa Szydłowieckiego. Filip Kallimach, słynny „zwolennik niezależności Polski od Papiestwa”, był „bliskim przyjacielem” jego ojca Stanisława, ochmistrza synów królewskich. Za to sam Krzysztof został nie tylko bliskim przyjacielem, ale wręcz „bratem” Albrechta Hohenzollerna...

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @boson
14 marca 2019 21:11

W 1538 r. Papież ekskomunikuje Henryka 8 i nakłada interdykt na Anglię. W 1540 piszę bullę pochwalającą przechodzenie Żydów na chrześcijaństwo i pozwala im zachować majątki. W innym dokumencie z tego roku potępia mordy rytualne. 

Natomiast w 1597 Zamoyski sugeruje Johnowi P., że w poselstwie albo liście z 1545 (w czasie soboru trydenckiego) do Papieża polscy senatorowie ujęli się za "poddanymi Stolicy Apostolskiej" wzywanymi w 1538 i 1540 do stawienia się przed trybunałem Kościelnym, dosłownie "cytowanymi". Zaskakująca zbieżność dat. Nie mogę tylko znaleźć jakich to feudałów kościelnych Papież wzywał w tych latach przed trybunał. Konfabulacja Zamoya?

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować