-

boson : nihil est sine ratione

Irlandzka plantacja, angielscy kapitanowie, zagończyk Lisowski oraz Brexit

Nadal największym problemem w negocjacjach brexitowych jest przyszły status granicy pomiędzy Irlandią a Irlandią Północną zwaną czasem Ulsterem. A wszystko zaczęło się od tzw. plantacji Ulsteru:

"...część procesu wysiedlenia katolickiej irlandzkiej społeczności farmerskiej z terenów w rejonie prowincji Ulster i osiedlenie w to miejsce angielskich protestantów oraz szkockich prezbiterian.

Plantacja Ulsteru miała swój początek w okolicach roku 1610. W czasie trwania całego procesu ponad 80% produktywnych gruntów poddano transformacji w etnicznie i religijnie odrębne wspólnoty.

Proces podziału terenów polegał na wydzieleniu obszarów o powierzchni od tysiąca do dwóch tysięcy akrów oraz oferowanie ich jako teren na wynajem. Angielscy osiedleńcy otrzymywali lepsze oraz tańsze tereny. W umowie zaznaczano jednak wymóg osiedlenia się na danym terenie tylko pewnej liczbie rodzin angielskich. Podobne umowy były oferowane też Szkotom. Obszary te były dostępne również dla Irlandczyków ale przy znacznie większej opłacie za wynajem. Z czasem pojawiły się miejsca plantacji, gdzie zaczęło brakować osób do osiedlania. Spowodowało to, że z czasem wielu najemców zaczęło zatrudniać nielegalnie irlandzkich pracowników lub też po prostu opuszczać te tereny. Wracający do swych rodzinnych domów, przed swym wyjazdem często grabili to, z czego można było jeszcze osiągnąć jakiś zysk. W obu przypadkach Brytyjczycy obciążali irlandzkich lokatorów wygórowanym czynszem, szybko pozbawiając ich środków do życia oraz powodując, że stawali się oni rozbójnikami i łupieżcami żyjącymi w lasach."

Taki to był ludzki pan z owego sympatycznego Jakuba I, że nawet ten bat na katolików czyli słynny spisek prochowy musiał zamówić u Roberta Cecila, w 1605. No, ale ów rok 1610 i dla nas był kluczowy - w czerwcu pod Kłuszynem hetman Żółkiewski rozbił Moskali i Szwedów, tak że zaraz bojarzy hołd Zygmuntowi III przybieżeli złożyć. A tymczasem sławny pułkownik Lisowski porzucił wtedy Dymitra II i poprzez Lwa kanclerza Sapiehę pertraktował przejście na królewski żołd.

A miał on asa w rękawie, bo "w tym samym czasie siły Lisowskiego wzmocnił jakiś oddział znakomitej piechoty złożonej z Anglików i Irlandczyków, którzy porzucili służbę u Szwedów. Ich liczebność i dalsze losy nie są znane, ale wiadomo, że brali udział w działaniach, które uwieńczyło zajęcie kilku miast i zamków pogranicza. Przed 11 sierpnia 1611 roku pułkownik był już pod Zawołoczą, o czym świadczy list polecający przekazany dwóm kapitanom angielskim, Thomasowi Lichfieldowi i Johnowi Stanfordowi, którzy postanowili wrócić do Ojczyzny."

Dzięki niezastąpionemu Krzysztofowi L. mamy tłumaczenie owego listu Lisowskiego do Cecila, a tam takie dwa bardzo mocne zdania:

  1. A co najważniejsze, tak wiele radości czerpiesz z prawdziwego kultu prawdziwego Boga i tak mocno się tego kultu trzymasz, że nawet nie "masz w nosie" przesądów papieskich. 
  2. Przeciwko nim, ponieważ nasz Najjaśniejszy Król nie wypłacił żołdu, w tej sprawie irlandzcy piechurzy zawarli spisek i podnieśli bunt.

CDN

PS. Ów list pułkownika Lisowskiego (i ten Janusza Radziwiłła takoż) znalazłem tutaj:

http://www.pau.krakow.pl/index.php/pl/wydawnictwo/publikacje-on-line/elementa-ad-fontium-editiones/dostepne-on-line/vi-1962

w słynnych Elementa dostępnych on-line!!

http://www.pau.krakow.pl/index.php/pl/wydawnictwo/publikacje-on-line/elementa-ad-fontium-editiones/wykaz-wydanych-tomow

Dlatego przy każdej okazji żądałbym zapewnienia od wybitnych, tzw. polskich historyków czy choćby od niemniej słynnych członków niesławnej Polskiej Fundacji Narodowej - przetłumaczenia i opracowania tak szybko jak możliwe tych niesamowitych dokumentów. Przypominam mój stary już apel:

https://bosonweb.wordpress.com/2017/04/14/albrecht-karolina-on-line-i-stracona-szansa/

 tagi: imperium  polska  herezja  anglia  irlandia 

boson
18 października 2018 10:46
33     1622    6 zaloguj sie by polubić
komentarze:
K-Bedryczko @boson
18 października 2018 11:25

Bardzo ciekawe.

zaloguj się by móc komentować

boson @K-Bedryczko 18 października 2018 11:25
18 października 2018 11:35

W dodatku, na te najciekawsze tematy w historii Polski - omerta

zaloguj się by móc komentować

boson @boson
18 października 2018 12:43

"Zresztą…boson jest fizykiem i co? Zamiast pisać o fizyce wymyślił, że zostanie nauczycielem historii" dopiero co napisał... Gabriel Maciejewski.

https://coryllus.pl/dlaczego-bedziemy-sprzedawac-ksiazki-profesora-lukasza-swiecickiego/#comment-177636

zaloguj się by móc komentować


ArGut @boson 18 października 2018 12:52
18 października 2018 13:37

Pięknie, a gawędy pisane czy wydawnictwa też są do znalezienia ? 

zaloguj się by móc komentować


boson @ArGut 18 października 2018 13:37
18 października 2018 14:24

Może chodzi ci o moją najbardziej znaną pracę?

Polecam: https://journals.aps.org/prd/abstract/10.1103/PhysRevD.63.071502

wprawdzie dostęp kosztuje tylko $25.00, ale musisz ją wydrukować na własny koszt...

no i oczywiście owe 25 USD idzie na konto APS. 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @boson
18 października 2018 15:38

Jest Lisowski. Super :)

.

 

zaloguj się by móc komentować

boson @ArGut 18 października 2018 13:37
18 października 2018 15:53

Jeśli ten PRD był zbyt SPECJALISTYCZNY to polecam coś bardzo lekkiego, kiedy to pewien znany grecki profesor wieszczył mi nobla, a Hamburg nie chciał płacić kilkadziesiąt mln euro na moje zachcianki:

https://www.newscientist.com/article/dn11041-last-gasp-test-could-reveal-dark-matter/

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @boson
18 października 2018 16:21

Niezła historia z kontaktami panów Cecila i Lisowskiego i z obecnym traktowaniem źródeł. Przy tym masz niedowład instytutów filologii klasycznej w polskich uniwersytetach, jakby instytuty owe służyły niemal wyłącznie jako wymówka, że języków klasycznych w Polsce się nie naucza.

Instytut filologii klasycznej UJ, który miał takich ludzi jak profesorowie Morawski, Brożek, Sinko czy Gansiniec, w dużej mierze funkcjonuje w ramach życia po życiu. O szerokim badaniu dokumentów polskich napisanych po łacinie i powiązaniu tego z działalnością instytutu historii możesz zapomnieć. A jeśli ktoś to robi, to chyba w ramach realizowania własnej fanaberii.

zaloguj się by móc komentować

boson @krzysztof-laskowski 18 października 2018 16:21
18 października 2018 16:28

No, to żeby nabrać właściwej perspektywy - Daily Telegraph kiedyś podał, że najbardziej poszukiwanymi absolwentami (Oksfordu i Cambridge) w londyńskim City są... są... uwaga... absolwenci studiów klasycznych (czyli greka itd...) - serio!!

zaloguj się by móc komentować

boson @krzysztof-laskowski 18 października 2018 16:21
18 października 2018 16:56

warto aby nasi "specjaliści" poczytali pytania do tzw. najtrudniejszego egzaminu na świecie, do którego podchodzą w Oksfordzie ludzie 21-letni i nieco tylko starsi - np. z historii:

https://www.asc.ox.ac.uk/sites/stage.all-souls.ox.ac.uk/files/ExaminationFellowships/HistoryPastPapers.pdf

a tu klasyka:

https://www.asc.ox.ac.uk/sites/stage.all-souls.ox.ac.uk/files/ExaminationFellowships/ClassicsPastPapers.pdf

no, a tu odp. strona dla zainteresowanych:

https://www.asc.ox.ac.uk/examination-fellowships-general-information

 

 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @boson 18 października 2018 16:56
18 października 2018 17:03

No to studenci filologii klasycznej UJ i za pewnie nie tylko UJ na trzecim roku przeżywają kryzys wieku trzeciego, bo orientują się, że całe ich to studiowanie prowadzi donikąd. O współdziałaniu z seminariami duchownymi też możesz zapomnieć. Szerokie badanie dzieł greckich lub łacińskich teologów starożytnych lub średniowiecznych? Teologów szesnastowiecznych lub późniejszych z dziewiętnastowiecznymi włącznie? Gdzie tam.

Przed drugą wojną światową niektóre przedmioty w polskich seminariach były wykładane standardowo w języku łacińskim. A owocem późniejszej odnowy jest to, że większość księży Kościoła rzymskiego łacińskiego, również polskich, nie zna języka łacińskiego na poziomie wyższym niż amo, amas, amat. Nie mówię jednak, że sto lat temu lub wcześniej wszystko w seminariach było pięknie, ale nie panowała atmosfera tak wielkiej wrogości wobec języka łacińskiego jak od kilkudziesięciu lat do teraz.

zaloguj się by móc komentować


boson @krzysztof-laskowski 18 października 2018 17:03
18 października 2018 17:10

jak Ty się uchowałeś?!

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @boson 18 października 2018 17:10
18 października 2018 17:22

Dojechałem do końca jak inni, ale mówię o szerokim rozwoju, nie o robieniu mniejszych lub większych badań na boczku. Tak wygląda zaprogramowania zapaść intelektualna mimo potencjału, którego wykorzystanie sprawiłoby, żeby instytut filologii klasycznej był jednym z najważniejszych w UJ.

zaloguj się by móc komentować

boson @krzysztof-laskowski 18 października 2018 17:22
18 października 2018 17:36

"zaprogramowania zapaść intelektualna" - na to wygląda...

ciekawym na ile sama PAU (ta od Elementa) coś w ogóle jest w stanie tu zrobić:

http://www.pau.krakow.pl/index.php/pl/struktura/wydzialy-i-komisje/wydzial-i-filologiczny/komisje-przy-wydziale-i/komisja-filologii-klasycznej

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @boson 18 października 2018 17:36
18 października 2018 17:54

Są tam moi profesowie, wykształceni dobrzy ludzie, ale co oni zrobią na większą skalę niż wydawanie słowników, jeśli brakuje odpowiedniej polityki państwa?

Podam taki przykład różnicy między tym, co było jeszcze tuż po drugiej wojnie światowej, i tym, co jest teraz: kilkadziesiąt lat temu prace magisterskie lub doktorskie pisało się po łacinie (nie sprawdzałem, czy był to obowiązek nie do obejścia, prawdopodobnie tak), a dziś studia z takim wymogiem mało kto by ukończył, tym bardziej że i tak mało kto je kończy w porównaniu do niektórych neofilologii.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @boson
18 października 2018 19:05

Śledztwo dobrze się zapowiada. Czy to znaczy że mamy szansę na identyfikację zleceniodawcy "Lisowczyka" wg Rembrandta?

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @krzysztof-laskowski 18 października 2018 17:54
18 października 2018 19:09

Moje wrażenie jest takie, a nawet wniosek, bo sam jestem wykształconym filologiem: filologia nie tylko jest młodą nauką, ale i samo-nie-wystarczalną, czyli sztuczną. Tak naprawdę to jest część trivium i quadrivium. Powinna być wstępem do filozofii, teologii albo prawa. Ale na to potrzeba odzyskania uniwersytetu przez Kościół. Niejaką pociechą jest dla mnie to, że to nie jest moje odosobniona opinia. 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @Magazynier 18 października 2018 19:09
18 października 2018 20:04

Trivium i quadrivium ze szczególnym uwzględnieniem teologii i logiki? Popieram absolutnie.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @krzysztof-laskowski 18 października 2018 20:04
18 października 2018 20:28

Zapomniałem o nauce polityki, czyli o historii. Logika jak najbardziej. Klinika i LUL są rozwojowe. Od historii nie daleko do filozofii. Wszystko może się zdarzyć. A nawet śmiem twierdzić, że filozofia/antropologia (np. w konkretnych interpretacjach postaci politycznych czy tekstach literackich, propagandowych etc.) w końcu się tu zdarzy. Wbrew powierzchownym pozorom, niezaniedbując portfela, warto w nią inwestować. 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Magazynier 18 października 2018 20:28
18 października 2018 20:31

Co w święto św. Łukasza Ewangelisty własną ręką spisałem. 

zaloguj się by móc komentować

boson @boson
19 października 2018 08:06

Ów VI tom:

http://www.pau.krakow.pl/index.php/pl/wydawnictwo/publikacje-on-line/elementa-ad-fontium-editiones/dostepne-on-line/vi-1962

oraz pozostałe tomy źródeł angielskich przygotował Charles H. Talbot, ksiądz Talbot...

https://www.cambridge.org/

zaloguj się by móc komentować

boson @boson
19 października 2018 20:09

memento:

"Zygmuntowi trzeciemu panu dotąd naszemu będąc po tak wielu napominania od nas według prawa i wolności naszej wolni posłuszenstwośmy wypowiedzieli jakosz tym teraźniejszym pismem wypowiedamy i dalej o sobie i o wolnoścach swych za pomocą bożą radzić chcemy."

https://eurofresh.se/manuskrypty/E8599a/397.htm

zaloguj się by móc komentować

boson @boson 19 października 2018 20:09
19 października 2018 20:29

tajny kandydat naszego x. Janusza na tron polski:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Gabriel_Batory

kalwinista, ofkors

zaloguj się by móc komentować


zaloguj się by móc komentować