-

boson : nihil est sine ratione

Mazepa, polski seks oraz wojna banków i koniec Rzpltej

Zdjęcie czaszki Karola XII z 1917

___

12 lipca 1711 nastąpił nie tylko II cud domu Romanowych, drugi-cud-rodu-romanowych-i-jewrej-potiomkina/, ale był to punkt zwrotny wręcz dla globalnej geopolityki wówczas. W największym skrócie: banki Amsterdamu i Londynu pokonały wtedy na Ukrainie ("na dobre") banki Paryża i Sztokholmu. Przy czym nie można zapominać o niemieckim wkładzie w to zwycięstwo - wystarczy tu taki oto fragment z Józefa Feldmana:

"Najzaufańszy jego [tj. naszego króla Stanisława I] sekretarz, Gottlieb Biber, towarzyszący mu w dobie połtawskiej we wszystkich wędrówkach, powiernik jego planów, prowadzący poufną korespondencję, był równocześnie na żołdzie dworu drezdeńskiego, któremu dostarczał szczegółowych informacji o każdym kroku antykróla i wydawał emisariuszów, spieszących do Szwecji czy Polski. Przy jego uczestnictwie, a z udziałem wysokich dyplomatów i generałów saskich, uknute zostało w roku 1717 sprzysiężenie, którego główne nici zbiegały się w rękach Flemminga. Zamachowcy, rekrutujący się spośród międzynarodowych awanturników, przeważnie Francuzów, porwać mieli Stanisława w czasie przejażdżki do klasztoru Graventhal, w razie zaś niemożności uwięzienia, położyć trupem."

Stanisławowi I życie wtedy darowano (bo jak było z tą jego śmiercią przy kominku, lepiej teraz zostawić...), ale Karolowi XII już nie, o nie. Kiedy w 1718 próbował przejść do ofensywy sprowadzając do Szwecji żydowskich bankierów, zaraz został definitywnie skarcony, i to przez własnego szwagra**:

Some historians have suggested that the bullet which killed his brother-in-law Charles XII of Sweden in 1718 was actually fired by Frederick's aide André Sicre.

Ów szwagier-przyjaciel Moskali nie bawił się w żadne niuanse i genialnego finansistę Karola, Georga_Heinricha_von_Görtz, po prostu ściął bez procesu nawet. A Żydzi w efekcie nadal mieli w Szwecji bardzo pod górkę, co ewidentnie pamiętają aż do dzisiaj: szwedzka-ponura-zagadka/.

Wiodącą rolę polskiego seksu w tej francuskiej klęsce wprowadził do obiegu niezawodny spin-doktor wszech-czasów - Wolter, już w 1731. I nie chodzi jedynie o ową Kasię Skowrońską, przyszłą carycę, co Piotrowi I głowę miała za przeproszeniem przez łóżko uratować. W swojej przesławnej Historii Karola XII wprowadza przecież na karty trzecią najistotniejszą postać, po polskiej stronie, owych ukraińskich perypetii - Jana hetmana Mazepę, w jego wersji zwanego Mazeppa. A wprowadził go tam oczywiście poprzez amory rozwiązłych Polek.

CDN

**) Prawdziwym autorem owych machinacji był niejaki Arvid_Horn, który po klęsce Karola XII pod Połtawą zdecydowanie zmienił kurs na prorosyjski: "Horn pod wieloma względami przypominał współczesnego sobie pierwszego ministra Wielkiej Brytanii Roberta Walpole'a".tagi: imperium  niemcy  rzeczpospolita  polska  ukraina  rosja  turcja  szwecja 

boson
4 lipca 2019 14:46
4     821    4 zaloguj sie by polubić
komentarze:
boson @boson
4 lipca 2019 15:39

Warto odnotować, że w 1714 w tzw. kontrowersyjnych okolicznościach królem Wielkiej Brytanii zostaje Jerzy I, a w 1715 umiera Ludwik XIV i zaczyna się we Francji wielka walka o władzę: boson.szkolanawigatorow.pl/pierwszy-bankster-czyli-szkocki-casanova

zaloguj się by móc komentować

boson @boson
4 lipca 2019 19:18

12 lipca 1711 zawarł, wbrew sprzeciwom Poniatowskiego, z przedstawicielami cara Piotra I, Piotrem Szafirowem i M. Szeremietiewem, tzw. traktat prucki.

W listopadzie 1711 roku Baltacı Mehmed Pasza został złożony z urzędu i wygnany najpierw na wyspę Lesbos, a potem na Lemnos, gdzie wkrótce zmarł. pl.wikipedia.org/wiki/Baltacı_Mehmed_Pasza

zaloguj się by móc komentować

boson @boson
4 lipca 2019 22:38

A co do Woltera, to w owym 1731 wykonywał po prostu zlecenie, bo do króla Stanisława I  w rzeczywistości miał stosunek, w przeciwieństwie do Monteskiusza, wręcz pogardliwy, pomimo iż chętnie korzystał z królewskiej gościnności i wsparcia...

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować