-

boson : nihil est sine ratione

Oświecony monarchista, czyli stały wariant gry

18tego maja 2012 rozradowany portal konserwatyzm.pl doniósł, że Prezes Oddziału Łódzkiego KZM (= Klubu Zachowawczo-Monarchistycznego) Konrad Hennig obronił pracę doktorską z zakresu politologii na Uniwersytecie Łódzkim. Temat pracy: “Idee polityczne Oświecenia a praktyka życia społecznego współczesności”. Promotorem był prof. Andrzej Sepkowski.

W lutym b.r. ów działacz zachowawczo-monarchistyczny wydał książkę na ten temat a w Niedzielę Wielkanocną opublikowano z nim wywiad. Oto kilka kwiatuszków jakie tam można znaleźć:

„Nie jestem przekonany, podobnie zresztą jak większość teoretyków cywilizacji, że możemy w ogóle mówić o cywilizacji chrześcijańskiej… Najczęściej dla scharakteryzowania ustroju życia zbiorowego, który wytworzył się po upadku Imperium Rzymskiego używamy określenia cywilizacji łacińskiej i dzieje się tak nie bez przyczyny. Była to sukcesorska mieszanka cywilizacji antycznej, dominujących wpływów barbarzyńskich (feudalizm!) i sakralności chrześcijańskiej. Porównując zmianę, jaka dokonała się w organizacji życia społecznego między V a VIII wiekiem i XVIII a XX stuleciem, odnoszę wrażenie, że o narodzinach nowej cywilizacji możemy tak naprawdę i z pełnym przekonaniem mówić dopiero w przypadku cywilizacji oświecenia…

Jakie więc treści niesie oświecenie i w jaki sposób porządkuje życie społeczne?

Naturalizm, racjonalizm i utylitaryzm…

Słowem, pańskim zdaniem, jest przyszłość tak przed oświeceniem jako projektem cywilizacyjnym, jak i przed naszą „swojską” tradycją?

Tak, przy czym niektórym ta przyszłość może wydawać się nie do zaakceptowania. Duża część polskich elit przyjęła zachodnie wzorce myślenia politycznego: na prawicy darwinistyczny-realizm, a na lewicy socjal-liberalizm. Dla Polski, która raczej nie będzie potrafiła uczestniczyć w wyścigu bezwzględnych egoizmów narodowych (ze swoją skłonnością do niepragmatycznych zachowań zgodnych z etyką chrześcijańską) nie będzie przyszłości w formie bytu państwowego. Naszą organizację życia społecznego znacznie lepiej potrafimy regulować instrumentami pozapolitycznymi: Niepokalanów, Prymas Tysiąclecia, NSZZ Solidarność i Radio Maryja są najznamienitszymi tego przykładami. Naszej kulturze polityczność tylko przeszkadza, więc spodziewałbym się raczej dryfu w kierunku „wsi spokojnej, wsi wesołej”, podczas gdy kluczowe transformacje dla uformowania się ostatecznego kształtu cywilizacji oświecenia odbędą się na zachód od Odry.”

Taki widocznie mamy mieć wybór na „prawo od PiS” – albo Pan Nikt, albo KZM.tagi: polska  herezja 

boson
1 kwietnia 2018 19:05
20     1011    2 zaloguj sie by polubić
komentarze:
Maryla-Sztajer @boson
1 kwietnia 2018 19:44

Moi krakowscy znajomi akceptowali mój konserwatyzm itd...

Dopiero gdy się wyjaśniło ze to konserwatyzm katolicki, kręcili głową. ..że nie nie. .tylko nie KK ...

Reszta była dla nich OK

I tak ..

.

 

zaloguj się by móc komentować

qwerty @Maryla-Sztajer 1 kwietnia 2018 19:44
1 kwietnia 2018 19:52

definiowanie konserwatyzmu to jest dopiero wyczyn; jak przychodzi do detali to na dnie jak zwykle wizje totalitarnego wytworu o prowieniencji socjalistycznej;- 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @qwerty 1 kwietnia 2018 19:52
1 kwietnia 2018 19:58

Mamy na konserwatyzm.pl wszystko co trzeba. ..by zdefiniować. .

Tylko nie katolicyzm. .

.

 

zaloguj się by móc komentować

qwerty @Maryla-Sztajer 1 kwietnia 2018 19:58
1 kwietnia 2018 20:06

a pytanie jest takie: po co katolicyzmowi jakieś przywieszki typu 'konserwatyzm'? i z kim ma taka konfrontacja byc prowadzona? z wsiowymi głupkami?

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @boson
1 kwietnia 2018 21:59

Człowiek, który łączy monarchizm i konserwatyzm z oświeceniem, zaprzecza sam sobie, bo nie może połączyć Trójcy Przenajświętszej ze złymi duchami. Między niebem a piekłem istnieje bariera nieprzekraczalna. Jeśli kto taki opowiada coś innego, staje po stronie rewolucji, i to w sposób znacznie jadowitszy i straszniejszy niż jawni bolszewicy, których możemy łatwo zidentyfikować. Pan oświecony monarchista i konserwatysta opowiada, że tkwimy w ogonie cywilizacji oświecenia? Ach, bo Pan ów fascynuje się naturalizmem, racjonalizmem i utylitaryzmem. No to Panu wymienionemu przypominam, że owe pojęcia potępił między innymi wielki papież Leon XIII w antymasońskiej encyklice Humanum genus i że encyklika owa obowiązuje teraz, jak obowiązywała w roku 1884, gdy papież ją uroczyście ogłosił. Jeśli więc Pan doktor z tak wielką dezynwolturą traktuje Polskę, kraj powołany przez Pana Boga do szerzenia wiary katolickiej, to ja dziękuję za taki oświecony monarchizm i konserwatyzm, czyli masonizm, czyli satanizm.

Na prawo od PiS istnieją ogromne przestrzenie, tylko że aby na nie wkroczyć i na nich się utrzymywać, trzeba pozostawać w obrębie tradycyjnej nauki Kościoła katolickiego. A to oznacza całkowity brak sojuszników wśród ludzi i sojusz z Trójcą Przenajświętszą. 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @qwerty 1 kwietnia 2018 20:06
1 kwietnia 2018 22:06

Konserwatyści zostali opisani przez świętego papieża Piusa X w encyklice Pascendi jako sojusznicy modernistów w straszliwym dziele zreformowania świata. W tym ujęciu konserwatyści mają dbać o tradycję, a moderniści mają zajmować się spełnianiem potrzeb prostych ludzi. Czyli pomieszanie białych z czarnymi, przy czym czarni zawsze zwyciężają, bo biali ich legitymizują.

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @qwerty 1 kwietnia 2018 20:06
1 kwietnia 2018 22:29

:)) jak się mówi o dawnych tradycyjnych wartościach. .,rozmówccy sami podsumowują : aaaa ...konserwatysta. .

Przytaknęłam...doprecyzować tylko trzeba ze koniecznie KK... Zaraz się wszystko samo wyjaśnia :))

Mnie to ich rozczarowanie, ze ja - katoliczka - mówię to, patrząc prosto i z uśmiechem  ...ogromnie bawiło. 

Łatwo można takich ludzi "ustawić " do pionu...tylko się nie denerwować. 

A na argumenty,  mówić : wierzę. 

Ja taką rozmowę z moim tutaj socjalistą konserwatystą, opisywałem jeszcze na coryllus.pl ...ze dwa lata temu.  Bardzo było zabawnie, bo to wykształcony Pan..Kłania się nisko od tamtej pory :)).

 

;)).

.

 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @krzysztof-laskowski 1 kwietnia 2018 21:59
1 kwietnia 2018 22:32

Bo to krętacze są. 

Ale ludzie tak już są zmodernizowani ..przecież ja o tym od lat w koło piszę.

.

 

zaloguj się by móc komentować


Matka-Scypiona @boson
2 kwietnia 2018 09:12

No i kolejny doktorek. Rozrasta nam się nasza "elita"! Szkoda, że jego ojciec to nie J.J.Rousseau... 

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @Maryla-Sztajer 1 kwietnia 2018 19:58
2 kwietnia 2018 14:49

Dokładnie tak... Dotyczy to również monarchii. Chrystus jest przecież królem.

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @Maryla-Sztajer 1 kwietnia 2018 22:29
2 kwietnia 2018 15:07

Widać zrozumiał... Używanie rozumu to też prawnego rodzaju łaska.

Nasze zadanie to robić wyłomy w "logice" tzw. wykształcenia. Nieść miecz wiary która każdą semantyczną węzłowatość przecina jak masło... Długo do tego dochodziłem. Śmiać mi się czasem chce z tego ile się człowiek namęczył w dyskusjach nad tematami i "problemami" narzuconymi już z błędem. Ile nadenerwował... "Proszę mi udowodnić że jest inaczej bo jak nie to..." To co? Będzie Pan\Pani dalej, na złość (komu?) odmrażać sobie uszy? A wszystko dla "gotowania", i "maniaracji"? Bo doktor albo magister? A proszę uprzejmie :)

Strząsa się pył (kulturalnie rzecz jasna), i idzie dalej. Wyłom zawsze zostaje... Nie wszyscy będą zbawieni. 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @boson 2 kwietnia 2018 09:11
2 kwietnia 2018 22:06

Właśnie, że tak idzie. Jedni drugich wytrzymać nie mogą, bo cała konstrukcja by się zawaliła w jednej sekundzie.

zaloguj się by móc komentować

boson @Matka-Scypiona 2 kwietnia 2018 09:12
3 kwietnia 2018 07:17

może to brat przyrodni młodego Stuhra?

zaloguj się by móc komentować

boson @krzysztof-laskowski 2 kwietnia 2018 22:06
3 kwietnia 2018 07:24

??

Konflikt pomiędzy dwoma siłami:
progresywną i konserwatywną ([=]Tradycja kościelna)

27. Pozostając jeszcze przy teorii rozwoju, zauważyć nadto musimy, że chociaż potrzeba czy konieczność pobudza do rozwoju, to jednak wpływy, gdyby były wyłączone, łatwo mogłyby przekroczyć granice Tradycji, a stąd oderwać się od pierwotnej zasady życiowej i raczej do zguby wieść niż do postępu. Powiedzmy zatem, aby wyraźnie oddać pogląd modernistów, że rozwój jest wynikiem starcia dwóch sił, z których jedna prze naprzód, druga zaś jest siłą zachowawczą.

Zachowawczą siłą Kościoła jest Tradycja

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @boson 3 kwietnia 2018 07:24
3 kwietnia 2018 08:25

No i wszystko się zgadza. Moderniści potrzebują konserwatystów jako listka figowego.

zaloguj się by móc komentować

qwerty @Maryla-Sztajer 1 kwietnia 2018 22:29
3 kwietnia 2018 08:33

to jest zawsze konfrontacja tzw.  'na prawdę' i adwersarze uśmiechu na twarzy u rozmówcy nie znoszą wręcz organicznie, i zawsze dochodzi to zderzenia wg kryteriów prawda-fałsz [0-1] i wtedy tylko śmiać się pozostaje;- raz juz wspominałem ten wyrzut w ripoście sędziego 'a bo Pan to logikę stosuje'

zaloguj się by móc komentować

qwerty @OdysSynLaertesa 2 kwietnia 2018 15:07
3 kwietnia 2018 08:34

batalie tyczą powstawania owych wyłomów w poszczególnych grupach/środowiskach/..

zaloguj się by móc komentować


zaloguj się by móc komentować