-

boson : nihil est sine ratione

„Pisma przeciw Polakom”

DARIA CZARNECKA: „Pisma przeciwko Polakom” należą do dzieł pozakanonicznych [uhaha] Woltera. Dzięki Fundacji Augusta hr. Cieszkowskiego i kwartalnika KRONOS polski czytelnik może zapoznać się z tym dość dziwnym, ale wiele mówiącym o ekwilibrystyce moralnej pismem znanego filozofa. Na marginesie warto dodać, że część antypolskich pism zostało przez Katarzynę II po prostu... zamówionych. Jak widać uwielbienie ma swoją cenę, wyrażoną w brzęczącej monecie.

Pierwszym tekstem godzącym w I Rzeczypospolitą jest „Szkic historyczny i krytyczny o waśniach Kościołów w Polsce”, który Wolter podpisuje pseudonimem „profesor Bourdillon”. Ustalona przybliżona data ukazania się pisma to 15 października 1767 r. Nasz kraj jawi się w nim jako ostoja nierządu i zabobonu, uciskająca biednych innowierców w obronie których występuje Cesarstwo Rosyjskie. „Szkic” rozpoczyna się od dowodzenia wyższości Kościoła „greckiego” nad rzymskokatolickim, później przechodzi do rzekomych prześladowań polskich protestantów. I oczywiście jako obrończynię tolerancji religijnej w Polsce wskazuje carycę. Tym samym niejako sankcjonuje obecność żołnierzy rosyjskich na terytorium I RP. Co ciekawe, materiały do tekstu Wolter otrzymał od ambasadora rosyjskiego w Hadze Aleksandra Woroncowa.

Drugim pismem jest „Kazanie wygłoszone w Bazylei na nowy rok 1768 przez Jozjasza Rossette’a, pastora ewangelickiego”, które zostało wydrukowane w okresie gdy w Polsce obradował sejm konfederacyjny zwany Repninowskim. Jest to kolejny tekst, w którym imperatorka Rosji jawi się jako obrończyni pokoju i swobód religijnych. Co ciekawe, można w nim znaleźć również kilka ciepłych słów pod adresem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Jako trzeci pamflet znajdujemy „Mowę do katolickich konfederatów z Kamieńca w Polsce, wygłoszoną przez majora Kaiserlinga, pozostającego na służbie u króla Prus”. Tekst razi brakiem jakichkolwiek konkretnych zarzutów wobec konfederatów barskich. To kolejny zlepek ukazujący ich jako fanatycznych katolików, mącicieli. Próbuje przedstawić, że ich wróg nie znajduje się w Moskwie, ale w Rzymie i Turcji, która rzuciła wyzwanie Cesarstwu Rosyjskiemu. Warto również zauważyć – choć zupełnie na marginesie – że Wolter popełnił błąd, bowiem Kamieniec nie znajdował się w rękach konfederatów.

Czwartym tekstem antykonfederackim jest „Kazanie popa Mikołaja Charysteskiego wygłoszone w kościele Świętego Tolerańskiego na wsi litewskiej w święto Trzech Króli”. Jest on odpowiedzią na rzekome kłamstwa zawarte w „Manifeste de la République confédérée de Pologne”, który podpisany przez marszałka konfederackiej Generalności Michała Paca i jej sekretarza Ignacego Bohusza, ukazał się w Paryżu pod koniec 1770 r. Choć tym razem Kazanie kierowane jest do wiernych prawosławnych, to jednak jego tezy pokrywają się z rzekomym kazaniem Rosette’a. Wolter nie stroni w nim także od manipulowania Manifestem, często przeinaczając zawartą w nich treść. [skąd my to znamy**]

Kolejne teksty: „Alarm dla królów” (opisujący zamach na Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz skierowany do wyznawców islamu), „List pasterski muftiego” oraz „Dekret dywanu” są właściwie jednością. Wszystkie wyszły, jak się uznaje, spod pióra Woltera i choć dwa ostatnie są polemiczne wobec „Alarmu”, to jednak nie wykluczają się. Przedstawiają po prostu ewolucję poglądów filozofa, który zanegował część głoszonych wcześniej poglądów. Przyczynił się do tego pierwszy rozbiór Polski. Wtedy to bowiem po raz pierwszy myśliciel dopuścił do siebie myśl, że król Polski jest tylko marionetką w rękach carycy [a to dobre].

Z kolei w „Prawach Minosa” znajdujemy wyłożenie dyskretnego programu politycznego. Pokonani konfederaci mają podporządkować się królowi, a docelowo władcy rosyjskiemu, który ma się skoligacić poprzez małżeństwo z polską rodziną królewską. Jest to również najlepsze ukazanie paradoksu wolteriańskiego: tolerancja możliwa jest tylko i wyłącznie poprzez całkowite unicestwienie katolicyzmu. Stadium ostatecznym ma być zastąpienie wszystkich kultów przez deizm.

___

**) vide papiez-i-zydzi-w-polsce-akcja-i-reakcja/

Przypominam/polecam: gotowka-katarzyny-oraz-kubus-fatalista-i-inni/

londynska-hodowla-rewolucji-poczatki/

nieszczesny-wisielec-i-narodziny-opinii-publicznej/

naga-ukraina-czyli-romantyczne-szwindle/

ojciec-slowackiego-kompania-lewantynska-i-ten-wolter/

dzierzawcy-podatkow-oraz-gwiazda-woltera-i-joanny/tagi: kościół  polska  rosja  herezja  francja 

boson
7 października 2019 16:48
18     849    6 zaloguj sie by polubić
komentarze:
przemsa @boson
7 października 2019 17:53

Bardzo ciekawe. Dzięki. 

 

zaloguj się by móc komentować

boson @przemsa 7 października 2019 17:53
7 października 2019 18:03

tylko przypomnę - to właśnie Wolter, ten diabeł wcielony, wymyślił mechanizm tzw. opinii publicznej...

zaloguj się by móc komentować

boson @boson
7 października 2019 21:21

Sprzedane na aukcji Sotheby's w Paryżu listy francuskiego filozofa i pisarza Woltera do rosyjskiej carycy Katarzyny II dotyczyły m.in. rozbiorów Polski – piszą w piątek brytyjskie dzienniki „The Times” i „The Independent”.

Zdaniem gazet, historycy zauważają, iż francuski pisarz uznał zagarnięcie Polski przez trzy monarchie oświeconego absolutyzmu za fakt pozytywny, a ówczesny ustrój Polski szlacheckiej uważał za anachroniczny.

W swoich listach Wolter tytułuje Katarzynę II gwiazdą północy i rosyjską Semiramidą, a tureckiego sułtana Mustafę III nazywa otyłym ignorantem. Swoje listy podpisuje pseudonimem Stary pustelnik lub literą V.

Filozof, który uchodził za apostoła rozumu, zwolennika racjonalizmu i obrońcę wolności wymieniał listy z władczynią Rosji przez 15 lat. Choć osobiście nigdy jej nie spotkał, to zdaniem historyków oboje darzyli się podziwem. Część ich korespondencji przechowywana jest w archiwach państwowych w Moskwie i w Bibliotece Narodowej w Paryżu.

Jak podkreślają brytyjskie gazety, treść listów nigdy nie została opublikowana, stąd też ekscytują one muzealników, archiwistów i historyków.

Obok rozbiorów Polski, drugim tematem poruszanym w listach Woltera była pierwsza wojna Rosji z tureckim Imperium Osmańskim (1768-74). Za 26 listów z lat 1768-77 dotychczas będących w posiadaniu rodziny Rothschildów, anonimowy rosyjski krezus zapłacił zawrotną sumę 583,2 tys. euro.

Jak pisze „The Times”, nabywca miał się kierować motywami patriotycznymi i kupił listy Woltera dla dobra kraju, by je przekazać jako historyczną spuściznę. Przedstawiciel nabywcy zaprzeczył, jakoby był to któryś z rosyjskich oligarchów.

PAP 23-04-2010 

zaloguj się by móc komentować


DrzewoPitagorasa @boson
8 października 2019 06:05

Jak sobie przypomnę czego nas o tym Wolterze w szkole uczono to się słabo robi. 

zaloguj się by móc komentować

DrzewoPitagorasa @boson 7 października 2019 21:21
8 października 2019 06:10

A to jeszcze ciekawsze: nigdy nie zostały opublikowane i znajdowały się w rękach Rotszyldów. 

Ciekawe czy te listy nie zaginą teraz, żeby można dalej uprawiać hagadę o Wolterze. 

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @boson
8 października 2019 07:31

Podziw Woltera wzrastał, przy każdej wypłacie... Dziękuję za info.

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @DrzewoPitagorasa 8 października 2019 06:10
8 października 2019 07:37

To oznacza, że Rotszyldowie mają 200 letni okres nieupubiczniania dokumentów, dopiero jak się przedawnią to sprzedają... 

zaloguj się by móc komentować

boson @DrzewoPitagorasa 8 października 2019 06:10
8 października 2019 09:06

gratulacje - znakomita intuicja - cdn

zaloguj się by móc komentować

boson @ainolatak 8 października 2019 07:37
8 października 2019 09:08

okazuje się, że się jeszcze nie predawnił!

taka ta Polska była i jest nieważna

zaloguj się by móc komentować

Ongaku @boson
8 października 2019 10:01

Caryca na topie i dziś :)

https://kultura.onet.pl/film/wiadomosci/katarzyna-wielka-wszystkie-odcinki-w-hbo-go-juz-3-pazdziernika/b810k7z

Zawsze mnie uczyli, ze to zdradziecka Francja (franca) z Ruskimi pod ramię  a tu się okazuje, że jednak Londyn :P

 

zaloguj się by móc komentować

Ongaku @Ongaku 8 października 2019 10:01
8 października 2019 10:08

"Wierze  w rozum!!! wierze w postęp!!!" - Trailer epic :D

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @boson
9 października 2019 11:23

Wolter był piórem do wynajęcia i pisał prawie o wszystkim.

 

Popełnił również 'Pisma przeciwko Żydom'. Co przekorni we Francji monitują i zbierają podpisy pod petycją do prezydenta.

Temat tematów "postawa anty" był rozpracowywany w XX wieku. Wiecej tutaj po francuzku.

Mała próbka z Woltera który: "Bulwersował opinię publiczną krytycyzmem i śmiałością przekonań".
 

"Jeśli ci Izmaelici [Arabowie, którzy według Biblii pochodzą od Izmaela] przypominali Żydów entuzjazmem i pragnieniem grabieży, byli wspaniale wyżsi w odwadze, wielkości duszy, wielkoduszności.... Cechy te charakteryzują naród. Wręcz przeciwnie, we wszystkich kronikach ludu hebrajskiego nie widzimy żadnego hojnego działania. Nie znają ani gościnności, ani liberalizmu, ani łaski.

(...)

Ich chwałą jest podpalanie małych wiosek, które mogą przejąć. Zabijają starych ludzi i dzieci, rezerwują tylko jubileuszowe dziewczynki, mordują swoich panów, gdy są niewolnikami, nigdy nie wiedzą, jak przebaczać, gdy są zwycięzcami: Są wrogami rodzaju ludzkiego. Bez grzeczności, bez nauki, bez sztuki doskonalonej w każdym czasie, w tym okropnym narodzie... »

- Essais sur les Mœurs, Voltaire, red. Moland, 1875, t. 11, chap. 6 De l'Arabie et de Mahomet, p. 231.

zaloguj się by móc komentować

onyx @Ongaku 8 października 2019 10:01
9 października 2019 11:40

Bardzo słaby jest ten serial jeśli chodzi o produkcję, taki teatr telewizji. W porównaniu do The Crown wygląda jak Korona królów. Może w treści będzie lepiej bo obejrzałem dopiero pierwszy odcinek. Jak na HBO to coś nie pykło, może taka teatralna konwencja miała być ale to już nie te czasy.

zaloguj się by móc komentować

boson @saturn-9 9 października 2019 11:23
9 października 2019 11:47

nie tak, zupełnie nie tak

wprawdzie pisał o "wszystkim", ale jego nadrzędnym celem było zniszczenie Kościoła...

i nie był "do wynajęcia", choć owszem miał potężnych sponsorów: londynska-hodowla-rewolucji-poczatki/

dzierzawcy-podatkow-oraz-gwiazda-woltera-i-joanny/

Już w 1763 pisał o potędze „opinii”, a w 1764: Opinia rządzi światem, ale na dłuższą metę to filozofowie kształtują opinię. nieszczesny-wisielec-i-narodziny-opinii-publicznej/

 

 

zaloguj się by móc komentować

boson @saturn-9 9 października 2019 11:23
9 października 2019 12:16

Menger asked Gödel, ‘Who could have an interest in destroying Leibniz’s writings?’  ‘Naturally those people who do not want men to become more intelligent’ Gödel replied. To Menger’s suggestion of Voltaire being a more likely target, Gödel answered ‘Who ever became more intelligent by reading Voltaire’s writings?’

zaloguj się by móc komentować

boson @saturn-9 9 października 2019 11:23
9 października 2019 12:26

innymi słowy - był wyznawcą oświeconej "religii" bankierskiej; wielkim prekursorem tego co mamy dzisiaj...

stąd te zaginione listy, no i ten Oksford, ofkors - przecież nie Paryż: www.voltaire.ox.ac.uk

 

zaloguj się by móc komentować

Ongaku @onyx 9 października 2019 11:40
10 października 2019 12:15

Nie ogladam seriali filmów TV - mam za dużo ksiązek do przeczytania :)

Starczył mi trailer :D

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować