-

boson : nihil est sine ratione

Straszliwa walka o najbogatszą rękę w Rzplitej, czyli ta niesamowita lady Di

 

John_Travolta_and_Princess_Diana.jpg

The Princess of Wales and John Travolta dancing at the White House, November 1985

___

Zacznę od przypomnienia postaci Henryka Gordona de Huntly: „W roku 1658 otrzymał od sejmu indygenat polski z zachowaniem rodzinnego szkockiego herbu, w Polsce nazwanego Bydant. W 1665 wziął udział w rokoszu hetmana Jerzego Benedykta [Sebastiana] Lubomirskiego, walcząc przeciw wojskom króla Jana Kazimierza.

Poza tym wiadomo o nim tylko tyle, że miał córkę [siostrę!!] Katarzynę (zm. 1691 w Paryżu), damę dworu królowej Ludwiki Marii Gonzagi*. 29 kwietnia 1659 Katarzyna poślubiła podskarbiego wielkiego koronnego, poetę Jana Andrzeja Morsztyna. Patrick Gordon napotkał ich w tym roku w obozie Lubomirskiego, co wspomina w swym dzienniku.

Morsztynowie mieli czworo dzieci, córki: Teresę, która wstąpiła do konwentu wizytek w Paryżu, Ludwikę Marię (zm.1730), która wyszła za Kazimierza Ludwika Bielińskiego, Izabelę (zm. 1758), która poślubiła Kazimierza Czartoryskiego, oraz syna Michała Alberta (poległ w 1695 pod Namur), który po emigracji rodziny Morstinów do Francji przybrał miano hrabiego de Châteauvillain i zaciągnął się do armii francuskiej. Żonaty z Teresą z ks. de Luynes z najwyższej arystokracji francuskiej, pozostawił dwie córki. W ten sposób drobny [a to dobre!] szlachcic i skromny oficer Henry Gordon stał się przodkiem wielu potomków wysokiej arystokracji europejskiej.”

Zmarł w 1674 lub 1675: „…the fifth [son], Lord Henry, distinguished himself in the service of Poland. Of the daughters, Anne was married to the third earl of Perth; Harriet, first to George, Lord Seton, secondly to John, second earl of Traquair; Jean to Thomas, second earl of Haddington; Mary to Alexander Irvine of Drum; his youngest daughter Catherine Gordon became lady-in-waiting of Marie Louise Gonzaga, Queen of Poland, consort of both brothers Kings Władysław IV Vasa and John II Casimir Vasa.” Nadto, trzeba dodać iż ów Gordon senior (tak jak najprawdopodobniej i Henryk) nie był katolikiem, ale zwolennikiem szkockiego kościoła episkopalnego.

Tak czy inaczej, owa Katarzyna Gordon została babką króla Stasia oraz Augusta Aleksandra Czartoryskiego, który na dobre rozkręcił biznes Familii. Przy czym jego brat Michał Fryderyk zadbał o pokrewieństwo z Flemmingami, czyli z „nadzorcami Polski”, a August „otrzymał staranne wykształcenie, o silnym zabarwieniu cudzoziemskim, skutkiem czego przez całe życie pisał niegorzej po francusku (zresztą osobliwą pisownią), niż po polsku.

Według świadectwa siostry, Konstancji Poniatowskiej, »Olelko«, »przyszedłszy na świat z charakterem gwałtownym i dumnym, czego najoczywistsze dowody składał już w dzieciństwie, ale obdarzony zarazem bardzo niepospolitym umysłem, od 13. roku życia opanował swe wzruszenia i wybuchy«. W r. 1713 wyprawiono go w podróż ze starszym bratem Michałem do Niemiec, Francji i Włoch. Młodszy Cz. został na Malcie, przywdział krzyż zakonu Joannitów i rozpoczął zawód we flocie. Po kilku latach, przeszedłszy do służby austriackiej, odbył kampanię przeciw Turkom i był m. i. w zwycięskiej bitwie pod Belgradem (16 VIII 1717); (przedtem, 1716, należał pono do obrońców Korfu). Tak się zżył wówczas z cesarską generalicją (Gwidonem Starhembergiem, Mercy’m, Bonnevalem) i tak krytycznie patrzał na Polskę, jej samolubnego króla i nierządną wolność, że myślał podobno o obcym poddaństwie i zostałby w Austrii na zawsze, gdyby go nie zwabiła do Polski siostra. …

Jeździł chętnie do Wiednia (1723, 1725), jakby się wahał między Austrią i Polską, póki mu nie zabłysła nadzieja poślubienia pięknej Zofii, wdowy po Denhoffie, wojewodzie połockim, dziedziczki całej Sieniawszczyzny (1728). Pojedynkując się o nią z Karolem Tarłą, pozwolił do siebie dwa razy wystrzelić, po czym spytał rywala, czym by mu jeszcze mógł służyć. Zaimponował tym wdowie, lecz jeszcze 3 lata musiał tęsknić i zabiegać, nim mu oddała rękę (11 VII 1731) z wielkim despektem rywali (F. S. Potockiego, J. Kl. Branickiego, Radziwiłła i innych).”

Pozycja startowa młodego księcia była dość słaba. Uważany za mało poważnego kandydata był początkowo lekceważony przez przeciwników. Co więc zadecydowało o jego finalnym sukcesie? Szanse Czartoryskiego w mariażowych szrankach znacznie wzrosły po tym, jak stoczył owiany legendą pojedynek. …

Łączenie w bezpośredni sposób skądinąd ciekawego i dość nietypowego pojedynku z rozstrzygnięciami dotyczącymi przyszłości matrymonialnej jedynej dziedziczki fortuny Sieniawskich jest zabiegiem chybionym i nieudaną próbą wpisania tej sprawy w romantyczny kontekst. Rzeczywiste powody, dla których książę August wygrał rywalizację o rękę dziedziczki Sieniawskich i Denhoffów, były zgoła inne i nader prozaiczne. Jednym z nich było wyraźne poparcie, którego August II udzielił właśnie młodemu Czartoryskiemu (król sam objął rolę swata księcia Augusta). Drugim istotnym czynnikiem była wola samej Denhoffowej. I to właśnie w tej kwestii wspomniany pojedynek mógł odegrać pewną rolę. Dzięki nietypowemu zachowaniu książę August miał prawdopodobnie unikatową okazję, by przez chwilę zabłysnąć i zwrócić na siebie uwagę wojewodziny połockiej. Czy ujęła ją jego postawa, trudno stwierdzić.”

Owa Zofia: „Gdy rozkwitła, zasłynęła daleko za granicami Polski z piękności i rozumu. A że była jedyną spadkobierczynią Sieniawszczyzny, więc »inamoratów« liczyła wielu. J. Tarło, wojew. lubelski, odpalony, groził (1720), że zabije tego, kto ją weźmie; rywalizowali z nim J. Sapieha, star. bobrujski, Michał Radziwiłł i najstarszy, a zarazem najnatarczywszy, Stan. Denhoff, miecznik kor., wnet zaś wojew. połocki. Już po zaręczynach Marii z Radziwiłłem Denhoff z pomocą starego Sieniawskiego przełamał opór energicznej, ale już też podstarzałej pani Elżbiety, i nie tylko zaślubił w styczniu 1724 jej córkę, lecz umiał ją tak do siebie przywiązać, że kiedy umarł, 2 VIII 1728, ona chodziła po nim z żalu »prawie obumarła«. Odtąd połączyła w swych rękach fortunę ojca († 18 II 1726) z zapisami męża i stała się partią jeszcze ponętniejszą…

Cz., rozważna, taktowna, miła, nie miała temperamentu politycznego. Wiadomo tylko, że już w r. 1732 ciągnęła rodzinę ku Leszczyńskiemu, po kapitulacji Gdańska długo nie chciała uznać Augusta III, żałowała w r. 1744 zabitego Adama Tarły, a nie cierpiała Konstancji Poniatowskiej. Najzaciętsi wrogowie Familii darzyli ją wyjątkową sympatią, po części ze względu na powinowactwa, jakie istniały przedtem między Sieniawskimi, Denhoffami i Lubomirskimi a magnaterją związaną z Potockimi. Nierozłączna z mężem przez lat 40, obdarzyła go Cz. trojgiem dzieci, z których Stanisław umarł na ospę w lutym 1747, zaś Adam Kazimierz Cz. i Elżbieta Lubomirska zdobyli sławne imiona w historii.”

Ów Adam Kazimierz ożenił się był z córką kuzynki Antoniny – Izabelą jakże-by-inaczej Flemming („W wieku 15 lat została wydana za mąż za swojego wuja ciotecznego.”), a z kolei Elżbieta Lubomirska, członkini loży adopcyjnej, „była żoną marszałka wielkiego koronnego – Stanisława Lubomirskiego i matką Julii Potockiej, Konstancji Rzewuskiej, Izabeli Potockiej oraz Aleksandry Potockiej. Należał do niej między innymi pałac w Wilanowie, pałac w Ursynowie (wówczas zwany Rozkoszą) i pałacyk Mon Coteau na Mokotowie (Pałac Szustra)” i ma ona zdecydowanie najdłuższy wpis w wiki… niemieckiej.

___

Nigdy nie byłem fanem księżnej Diany (nie mówiąc już o Karolu…), ale warto spojrzeć na nazwiska jej przodków – oto ich selekcja:

Przede wszystkim Spencerowie (i Churchillowie): „Hereditary titles held by the Spencers include the dukedom of Marlborough, the earldoms of Sunderland and Spencer, and the Churchill viscountcy.”

Jej prababką była Margaret Baring z bankierskiego superklanu (który został zdetronizowany dopiero przez Rotszyldów): „a member of the German-British Baring family of bankers and the daughter of Edward Baring, 1st Baron Revelstoke.

Jakby tego było mało, jej praszczurem był sam Ludwik de Geer, „władca” Szwecji…

a także Aleksander Gordon, praszczur** owego Henryka o którym była wyżej mowa! oraz Henryk Fitzroy, pierwszy książę Grafton ***

Ufff… to robi naprawdę wielkie wrażenie, aż trudno nie zadać pytania – kto tu się właściwie wżenił?

___

*) http://www.ipsb.nina.gov.pl/a/biografia/henryk-gordon-de-huntlej-h-wlasnego-bydant

**) Jego potomkiem jest Charles Gordon-Lennox,11th Duke of Richmond, 11th Duke of Lennox, 11th Duke of Aubigny, 6th Duke of Gordon, którego żoną jest córka owej sławnej lady Astor...

***) Jego potomek w 1839 poślubił Hannah, córkę Natana Mayera Rothschilda.



tagi: imperium  polska 

boson
8 marca 2018 11:39
14     1732    7 zaloguj sie by polubić
komentarze:
boson @boson
8 marca 2018 11:45

Po objęciu tronu przez Williama, syna Diany, spodziewam się wielu zmian w narracji UK...

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @boson
8 marca 2018 11:55

August II był jednym z 3 ojców chrzestnych panny Sieniawskiej.

Jej matka miała taką ambicję by to byli trzej monarchowie...przez co się chrzest odwlókł od chyba dobrych kilja lat

.

 

zaloguj się by móc komentować


boson @boson 8 marca 2018 12:09
8 marca 2018 12:19

już tradycyjnie, mój wielkopostny przebój:

 

zaloguj się by móc komentować




boson @boson
8 marca 2018 13:25

DUDA V

Ale chcę podkreślić, że z wielkim żalem pochylamy głowę i tym, którzy zostali wtedy wypędzeni chcę powiedzieć: proszę, wybaczcie. Wybaczcie Rzeczpospolitej, wybaczcie Polakom, ówczesnej Polsce za to, że dokonano tego haniebnego aktu. Patrzę dziś na naszą Polskę XXI wieku i myślę, co za stratę RP ponosi, że was dzisiaj z nami nie ma, że jesteście elitą inteligencji w innych krajach, że wasza twórczość, wasz dorobek naukowy, wasze wspaniałe osiągnięcia, nie poszły na rachunek RP

https://wpolityce.pl/polityka/384999-prezydent-duda-dzisiejsza-wolna-polska-niepodlegla-nie-ponosi-odpowiedzialnosci-za-marzec68-i-nie-musi-za-to-przepraszac-wideo

 

zaloguj się by móc komentować


boson @boson
8 marca 2018 22:01

**) Jego potomkiem jest Charles Gordon-Lennox,11th Duke of Richmond, 11th Duke of Lennox, 11th Duke of Aubigny, 6th Duke of Gordon, którego żoną jest córka owej sławnej lady Astor...

zaloguj się by móc komentować


zaloguj się by móc komentować