-

boson : nihil est sine ratione

W Polsce fotowoltaika się opłaca

Pierwotnie, to była (w grudniu 2015) bezpośrednia polemika z notką na s24 pod skandalicznym tytułem „W Polsce fotowoltaika się nie opłaca”. Skandal moim zdaniem wziął się stąd, że było to stwierdzone tam definitywnie, a najważniejszy dla czytelników aspekt był skwitowany dwoma ostatnimi zdaniami: "W lepszej sytuacji są ci, którzy budowali takie mikroelektrownie głównie na własne potrzeby, po to, żeby mieć własny prąd. Choć i w tym przypadku nie była to zbyt dobra inwestycja."

Oto mój komentarz do tej tezy:

Moje 30 m**2 paneli ogniw słonecznych uzyskuje w deszczowej Belgii maksymalną moc 5 kW (limitowaną elektronicznie, odrobinę, przez możliwości "odbiorcze" sieci elektrycznej!), a ich roczna produkcja energii to lekko ponad 5 MWh.

Paradoksalnie, najlepsze wyniki w maksymalnej mocy uzyskuję w maju i wrześniu, bo panele mają lepszą wydajność przy niższych temperaturach (wiaterek też pomaga, o czym niżej) - lipiec nie jest wcale taki nadzwyczajny - katalog paneli podaje 4% spadek mocy przy wzroście temperatury o 10 stopni, a wydajność ogniw wynosi wg katalogu 18% w laboratorium...

Co do „słonecznej mocy” na powierzchni Ziemi to polecam zacząć choćby tu, gdzie napisali:

"If the extraterrestrial solar radiation is 1367 watts per square meter (the value when the Earth–Sun distance is 1 astronomical unit), then the direct sunlight at Earth's surface when the Sun is at the zenith is about 1050 W/m2, but the total amount (direct and indirect from the atmosphere) hitting the ground is around 1120 W/m**2"

A oto tabelka ze zmierzonym średnim nasłonecznieniem podanym wygodnie w kWh/m**2/dzień - w Brukseli jest to 3.02 kWh/m**2/dzień, a u mnie nawet myślę trochę lepiej, co przy 30 m**2 i 18% (teoretycznej) wydajności ogniw i przy wydajności mojego konwertera > 96% daje dziennie około 16 kWh. (Niestety, akurat Polski tam nie uwzględnili - czyżby to wraża robota?)

W praktyce wydajność nie jest idealna, bo np. panele nie są zawsze idealnie czyste… Za to mój dach nie jest płaski - ma spadek 37 stopni, jeśli dobrze pamiętam, skierowany około 10 stopni na wschód od kierunku południowego - tak się złożyło, przez zupełny przypadek, że jest to niemalże idealna sytuacja. Z tym, że nawet dość znaczne odchylenia od tych parametrów nie powodują poważnych zmian - tak czy inaczej, są oczywiście programy które to policzą w danej sytuacji - moją produkcję precyzyjnie przewidział instalator (którego wyliczenia pobieżnie sprawdziłem), ale jestem pewien, że dzisiaj w sieci jest pełno takich programów gratis. Z kolei, na płaskim dachu można oczywiście ustawić pochylone panele w "idealnej" konfiguracji...

Powtórzę - stosunkowo niska temp. w Belgii pomaga (w porównaniu do Australii np.), a także typ montażu - lepiej jest dla wydajności (ten wiaterek...), choć nie dla estetyki, kiedy ogniwa są zamontowane na stelażu, jakieś 10 cm od dachu (vide przykład niżej).

BARDZO ważna uwaga – mój system nie grzeje wody! Po prostu, przez „pół roku” licznik się kręci w drugą stronę, ale bilans roczny jest nieco ujemny - tzn. trochę energii jednak kupuję (bo jej sprzedaż jest faktycznie nieopłacalna) – zatem bez ŻADNYCH akumulatorów, a licznik się COFA! Oto przykład. (Wtedy, na s24, straszliwie mnie za to obśmiano - a dzisiaj liczniki w Polsce też się cofają...)

Otrzymałem GWARANCJĘ na 10 lat, że wydajność ogniw nie spadnie niżej niż do 16% - a po prawie 6 latach nie widzę żadnych oznak spadku owej wydajności. Instalacja CAŁOŚCI trwała 6 (słownie: sześć) godzin, a następnego dnia zaczęliśmy produkować. Inwestycja, dzięki tzw. wsparciu państwa, zwróciła się nam po mniej niż 4 latach. Bez owego wsparcia byłoby to co najmniej 10 lat.

Koszt tego typu instalacji to w 80-90% koszt samych ogniw i nie widzę przeciwwskazań, aby docelowo milion domów w Polsce je miało - jeśli założymy jak u mnie 5 kW, to dostaniemy w maximum 5000 MW mocy produkowanej „prywatnie”, na własny użytek.

Teraz, taką domową instalację planuję pod Krakowem, o mocy 12 kW (wystarczy nawet na ładowanie "e-samochodu Morawieckiego"..:) - do tego jeszcze geotermia i cześć!

PS. Inspiracja - @wzmianka: https://www.salon24.pl/u/wnukowi/862859,dane-z-malej-instalacji-fotowoltaicznej

PPS. W mojej instalacji panele są nieruchome, a mimo to mam bardzo dobre wyniki, no i "zero" konserwacji, poza polewaniem ich szlauchem DWA razy w roku: +- w marcu i wrześniu!tagi: polska  energia 

boson
30 kwietnia 2018 14:09
146     6131    2 zaloguj sie by polubić
komentarze:
boson @boson
30 kwietnia 2018 14:55

bendix uwolniony (choc dobrze wie za co...)

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @boson
30 kwietnia 2018 15:02

Pamiętam tamten spór 

.

 

zaloguj się by móc komentować

boson @boson
30 kwietnia 2018 15:30

@bendix (= aż umysł się wygina?)

"Nawet nie wiem za co. Chciałem skomentować jego bełkot o opłacalności fotowoltaiki a tu zonk. Zadziwia mnie że naukowiec wypisuje takie brednie. Żal..."

zaloguj się by móc komentować

bendix @Maryla-Sztajer 30 kwietnia 2018 15:02
30 kwietnia 2018 15:42

Możesz mi podlinkować bo jakoś zapomniałem? Z A-temem się spierałem o bomby atomowe. Ale z Bosonem mi wyparowało z pamięci.

zaloguj się by móc komentować

boson @bendix 30 kwietnia 2018 15:42
30 kwietnia 2018 15:44

zaraz powtórnie wylecisz za uporczywy idiotyzm.

zaloguj się by móc komentować

bendix @boson 30 kwietnia 2018 14:55
30 kwietnia 2018 15:51

Witam.

Fotowoltaika to ślepa ulica. Koszt jej wyprodukowania przewyższa wszelakie możliwe zyski i jest tylko ekobełkotem.

Działa około 10 lat i po takim czasie się mniej więcej zwraca w Polsce. Nie uwzględniając przypadków awarii np. sterownika.

Jeżeli do tego jeszcze zainstalujesz akumulator żeby mieć w nocy energię to już jesteś w plecy nie wspominając że aku pożyje tylko kilka lat.

Do tego życzę smacznego przy odśnieżaniu tego itp. czynnościach jak czyszczenie.

Potem dolicz jeszcze koszt utylizacji.

To tak tylko patrząc od Twojej prywatnej strony.

Bo od strony energetyki zawodowej to już jest mega porażka. Musisz utrzymywać stale rezerwy mocy na wypadek braku słoneczka. A jako naukowiec powinieneś wiedzieć że elektrownie się kiepsko regulują i rodzi to poważne problemy.

Nie wiem czy również wiesz że zwłaszcza siłownie jądrowe się kiepsko regulują.

To tyle we wprowadzeniu. Czekam na ewentualne pytania techniczne.

 

zaloguj się by móc komentować

bendix @boson 30 kwietnia 2018 15:44
30 kwietnia 2018 15:51

Piszę całkiem poważnie że nie pamiętam o co się posprzeczaliśmy.

zaloguj się by móc komentować

boson @bendix 30 kwietnia 2018 15:51
30 kwietnia 2018 15:59

"Fotowoltaika to ślepa ulica. Koszt jej wyprodukowania przewyższa wszelakie możliwe zyski i jest tylko ekobełkotem. Działa około 10 lat i po takim czasie się mniej więcej zwraca w Polsce. Nie uwzględniając przypadków awarii np. sterownika."

A co niby działa owe 10 lat, bo ja akurat mam na ogniwa GWARANCJĘ...

"Jeżeli do tego jeszcze zainstalujesz akumulator żeby mieć w nocy energię to już jesteś w plecy nie wspominając że aku pożyje tylko kilka lat."

Nie mam akumalotora biedaku, bo jak napisałem 100 razy - mój licznik się COFA!!

"Do tego życzę smacznego przy odśnieżaniu tego itp. czynnościach jak czyszczenie. Potem dolicz jeszcze koszt utylizacji. To tak tylko patrząc od Twojej prywatnej strony."

DWA razy w roku zlewam panele szluachem - DWA!

"Bo od strony energetyki zawodowej to już jest mega porażka. Musisz utrzymywać stale rezerwy mocy na wypadek braku słoneczka. A jako naukowiec powinieneś wiedzieć że elektrownie się kiepsko regulują i rodzi to poważne problemy. Nie wiem czy również wiesz że zwłaszcza siłownie jądrowe się kiepsko regulują."

???

"To tyle we wprowadzeniu. Czekam na ewentualne pytania techniczne."

Jesteś echte idiotą, czy tylko udajesz?

zaloguj się by móc komentować

bendix @boson 30 kwietnia 2018 15:59
30 kwietnia 2018 16:16

"A co niby działa owe 10 lat, bo ja akurat mam na ogniwa GWARANCJĘ..."

Masz gwarancję zapewne na 10 lat :-)

"Nie mam akumalotora biedaku, bo jak napisałem 100 razy - mój licznik się COFA!!"

Twój licznik się cofa bo jak rozumiem w Belgii kupują od Ciebie energię elektryczną za taką samą cenę jak Ty od nich.

W Polsce to tak nie działa, a że w Belgii dopłacają do Ciebie to tak to wygląda zapewne od Twojej strony. Generalnie zapewne generujesz "komuś" koszty.

"DWA razy w roku zlewam panele szluachem - DWA!"

Nie wiem jaki jest klimat w Brukseli ale w Polsce śniegu wężem ogrodowym nie zmyjesz.

"???"

Czego nie rozumiesz? Wyraźnie napisałem o co chodzi. W elektrowni nie możesz sobie dowolnie zmieniać wielkości produkcji. Ona musi pracować z określoną mocą. I teraz sobie wyobraź że z fotowoltaiki masz 30% mocy w systemie...

Do tego dochodzą wiatrowe i patent na duże problemy i blockout masz gotowy.

"Jesteś echte idiotą, czy tylko udajesz?"

Tego pozwolisz że nie będę komentował.

 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @bendix 30 kwietnia 2018 15:42
30 kwietnia 2018 16:17

Nigdy nie wchodzę w spory między chłopakami. 

Od dziecka tak mam.

.

 

zaloguj się by móc komentować

bendix @Maryla-Sztajer 30 kwietnia 2018 16:17
30 kwietnia 2018 16:18

Przecież nie wchodzisz w żadne spory :-) Poprosiłem tylko o linka memo dla mnie :-)

zaloguj się by móc komentować

boson @Maryla-Sztajer 30 kwietnia 2018 16:17
30 kwietnia 2018 16:25

serio?

a kto to niby są te chłopaki?

chcesz wylecieć za genderyzm?

zaloguj się by móc komentować

boson @bendix 30 kwietnia 2018 16:16
30 kwietnia 2018 16:27

Nie kompromituj się proszę - gdzie obecnie mieszkasz - w Nowosybirsku?

zaloguj się by móc komentować

bendix @boson 30 kwietnia 2018 16:27
30 kwietnia 2018 16:29

Widzę że na techniczną dyskusję nie ma szans. Zmarnowałem tylko chwilę czasu na szukanie za co dostałem owego bana i tylko mnie to rozbawiło.

Ukłony.

zaloguj się by móc komentować


bendix @boson
30 kwietnia 2018 16:34

Mam nadzieję że Twoje dzisiejsze zachowanie ma jakieś sensowne uzasadnienie (np. używki) bo inaczej to pełna kompromitacja.

zaloguj się by móc komentować

boson @bendix 30 kwietnia 2018 16:34
30 kwietnia 2018 16:37

tak... napisz o tym notkę.

zaloguj się by móc komentować

boson @telok 30 kwietnia 2018 17:23
30 kwietnia 2018 17:31

??

Owszem, to ja jestem tym prywatnym inwestorem, który zainwestował w mikroinstalację - i mam gdzieś, co inni o tym sadzą, bo Słońce "mi" daje >1 kW/m2 czy Ty chcesz czy nie... ogarniasz?

Innymi słowy, pod tym Krakowem - jeśli trzeba, chcę być energetycznie samowystarczalnym i niezależnym (wodę mam ze studni głębinowej), ok?

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @boson
30 kwietnia 2018 17:42

Bendix i Telok już z grubsza napisali. To ma sens tylko przy odpowiednio skonstruowanym systemie dopłat i odbioru energii. Ten warunek w Polsce, póki co, nie jest spełniony. Technicznie sensu to nie ma, przynajmniej w takiej wersji jak obecnie, z kolei rozwiązanie technicznie sensowne, czyli dom autonomiczny energetycznie jest (jeszcze?) zwyczajnie nieopłacalne.

zaloguj się by móc komentować

parasolnikov @boson
30 kwietnia 2018 17:42

Ale wy gadacie od dupy strony Panowie, pytanie jest jakie jest ROI bez dopłat. Bo mi wychodzi, że około 10 lat.
przy cena ogniw 5288$

i cenie prądu 0,5zł

a później jeżeli nie zakładamy inwestycji to jest jakies 2000zł rocznie.
Więc teraz pytanie co to jest dla was "opłacalność"

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @boson
30 kwietnia 2018 17:43

P.S. jest jeszcze jeden ważny argument: nie po to ładuję ciężką kasę w piękny dach, kryty drogą dachówką, żeby szpecićngo obrzydliwymi panelami.

zaloguj się by móc komentowaćboson @Grzeralts 30 kwietnia 2018 17:42
30 kwietnia 2018 17:52

nie - chłopie, owe (chińskie) ogniwa są już naprawdę "tanie" - vide, choćby "przykład" parasola...

ja to zrobię niezależnie od dopłat, a odbiór już jest - zauważyłeś? - 80% ceny "rynkowej".

zaloguj się by móc komentować

chlor @boson
30 kwietnia 2018 18:52

Tekst dosyć szokujący. Może na początek znajdź w jakiejś książce graniczną teoretyczną sprawność fotoogniwa na krzemie monokrystalicznym, a potem porównaj z danymi jakimi sypiesz.

Są mapy natężenia światła słonecznego dla Europy. Polska to ciemna dziura na tej mapie. Podobnie wschodnie Niemcy i Czechy. Nie mam w domu linku, musiałbym skoczyć do pracy i sprawdzić w pracach dyplomowych.

zaloguj się by móc komentować

boson @telok 30 kwietnia 2018 17:52
30 kwietnia 2018 19:11

Przecież, tak jak w Belgii, taka domowa instalacja w Polsce to jest także PRODUCENT energii (za cenę = 80%, bo pomniejszoną o koszt dystr.), dla WSZYSTKICH!

 

zaloguj się by móc komentować

boson @chlor 30 kwietnia 2018 18:52
30 kwietnia 2018 19:14

??

nie ma co skakać - moje panele sprzed 6 lat mają sprawność 18% - dzisiaj to już nic takiego...

a nasłonecznienie pod Krakowem = temu w Belgii.

zaloguj się by móc komentować

boson @Grzeralts 30 kwietnia 2018 17:43
30 kwietnia 2018 19:15

nie są wcale obrzydliwe, szczególnie te na tzw. czerń matową...

zaloguj się by móc komentować

parasolnikov @boson 30 kwietnia 2018 19:11
30 kwietnia 2018 19:20

Nie jest to bardzo swobodne podejście do podawania danych liczbowych jak na fizyka?

zaloguj się by móc komentować

boson @parasolnikov 30 kwietnia 2018 19:20
30 kwietnia 2018 19:25

??

owe 80% to nie fizyka a "polityka energetyczna"

zaloguj się by móc komentować

boson @telok 30 kwietnia 2018 19:24
30 kwietnia 2018 19:29

Nie - przepraszam, ale to na szczęście nie Pan decyduje kto może produkować energię elektryczną w Polsce...

 no i o jakie to zakłócenia chodzi?

zaloguj się by móc komentować

boson @parasolnikov 30 kwietnia 2018 19:20
30 kwietnia 2018 19:34

np. tu:

https://sunsol.pl/finansowanie/zysk-z-instalacji-fotowoltaicznej/

"W przypadku wprowadzenia do sieci 1 kWh energii przy pomocy licznika dwukierunkowego możemy „magazynować” ją w sieci publicznej przez 365 dni i odebrać ją w dowolnym momencie w stosunku 1:0,8 (około 0,52 zł)."

zaloguj się by móc komentować


chlor @boson 30 kwietnia 2018 19:14
30 kwietnia 2018 19:55

Mają 18%, ale procent od sprawności teoretycznej. Producenci wciskają panele nawet o sprawności 35%. To są jaja jak berety. Bardzo trudno znaleźć wyniki pomiarów zainstalowanych paneli. Akurat z Krakowa są, ale znajdę dopiero w piątek, o ile mam na zewnętrznym dysku. No zobaczy sie.

zaloguj się by móc komentować


boson @chlor 30 kwietnia 2018 19:55
30 kwietnia 2018 20:07

nietrudno - wiem ile jej wyprodukowałem i zgadza się to z owymi 18% - produkcja w skali roku jest stabilna - w końcu, mam już prawie 6 letnie doświadczenie...

zaloguj się by móc komentować


chlor @boson 30 kwietnia 2018 20:07
30 kwietnia 2018 20:23

!8%? Przy teoretycznej obliczeniowej granicy 22% nie osiągalnej w warunkach laboratoryjnych? a, i jeszcze te 22 to dla monokryształu, zwykłe ogniwa polikrystaliczne produkowane przemysłowo mają sprawność teoretyczną dwa razy niższą. Teoretyczną, kurde.

zaloguj się by móc komentować


boson @chlor 30 kwietnia 2018 20:23
30 kwietnia 2018 20:36

w tzw. praktyce mam około 15%, ale nie wiem ile z tego "ubytku" to efekt zabrudzenia, a ile gorsze wyniki ogniw itd...

"There are a few commercially available solar modules that exceed efficiency of 24%"

https://en.wikipedia.org/wiki/Solar_panel

zaloguj się by móc komentować

chlor @boson 30 kwietnia 2018 20:31
30 kwietnia 2018 20:43

Eektrownie węglowe są stare i padają, a muszą nie tylko pokryć zapotrzebowanie, to jeszcze zwiększać moc w miarę wzrostu liczby paneli słonecznych i wiatraków. Każdy nowy megawat ze żródeł niepewnych wymaga stworzenia megawatu rezerwy w energetyce konwencjonalnej.

zaloguj się by móc komentować

boson @telok 30 kwietnia 2018 20:25
30 kwietnia 2018 20:43

no i rozumiem, iż to że około 50% tej energii zużyję "na miejscu" oszczędzając w ten sposób sieci przesyłowe i zmniejszając nieuniknione straty - to Pana nie obchodzi?

zaloguj się by móc komentować

boson @chlor 30 kwietnia 2018 20:43
30 kwietnia 2018 20:58

Polska ma olbrzymi niedobór produkcji energii - to chyba lepiej, że kupi ją "u mnie", a nie za granicą?

zaloguj się by móc komentować

chlor @boson 30 kwietnia 2018 20:58
30 kwietnia 2018 21:24

Nie neguję, że w Brukseli panele są opłacalne, bo opłacalnośc wynika z systemu dotacji i z lokalnego systemu podatkowego. Wszystko może być opłacalne.  Jeśli rząd w walce ze szczurami będzie płacił 10 euro za ogon, to hodowcy szczurów zarobią, i szczurów będzie więcej.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @telok 30 kwietnia 2018 20:47
30 kwietnia 2018 21:31

Wiatraki zabijają też mikrofaunę. 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @chlor 30 kwietnia 2018 21:24
30 kwietnia 2018 21:32

Nie wytłumaczysz entuzjaście, na tym właśnie polega bycie entuzjastą.

zaloguj się by móc komentować

parasolnikov @chlor 30 kwietnia 2018 21:24
30 kwietnia 2018 21:33

Co to jest dla Ciebie opłacalność?

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @boson 30 kwietnia 2018 17:52
30 kwietnia 2018 21:34

Jakbym mieszkał w Niemczech, to bym miał panele. W Polsce nie ma sensu. Ekonomicznego sensu z punktu widzenia prywatnego właściciela prywatnej nieruchomości. Nie wiem zresztą, czy wiesz, że korzystając z dopłat w Polsce dzierżawisz (przymusowo) jakiejś firmie krzak kawałek swojego dachu i wiążesz się z nią umową serwisową. 

zaloguj się by móc komentować

parasolnikov @Grzeralts 30 kwietnia 2018 21:34
30 kwietnia 2018 21:40

A ma ekonomiczny sens w ogóle żyć w Polsce? Czy tylko położyć się pod krzakiem i umierać?Przyszedłszy, usiadł pod jednym z janowców i pragnąc umrzeć, rzekł: «Wielki już czas, o Panie! Odbierz mi życie, bo nie jestem lepszy od moich przodków». 5 Po czym położył się tam3 i zasnął. A oto anioł, trącając go, powiedział mu: «Wstań, jedz!» 6 Eliasz spojrzał, a oto przy jego głowie podpłomyk i dzban z wodą. Zjadł więc i wypił, i znów się położył.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @parasolnikov 30 kwietnia 2018 21:40
30 kwietnia 2018 21:48

Ja nie narzekam. Ale nie mam PV. Nawet kanalizacji nie mam - tak absurdalne warunki dała gmina. 

zaloguj się by móc komentować

boson @Grzeralts 30 kwietnia 2018 21:34
30 kwietnia 2018 22:01

a niech to - nie wiedziałem... mam nadzieję, że jednak da to się obejść bez zakładania własnej firmy...

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @boson 30 kwietnia 2018 22:01
30 kwietnia 2018 22:06

Z tego co wiem, to nie. Przynajmniej nie u mnie.

zaloguj się by móc komentować

boson @telok 30 kwietnia 2018 21:37
30 kwietnia 2018 22:07

Niemcy mają około 15% z PV i dają radę, a Polska chyba nie ma jeszcze 1%...

zaloguj się by móc komentować

boson @telok 30 kwietnia 2018 22:10
30 kwietnia 2018 22:15

zdecydowanie - tak o dwie głowy

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @telok 30 kwietnia 2018 21:37
30 kwietnia 2018 22:21

Duży udział OZE wymusi stworzenie systemu magazynowania energii. To tylko kwestia czasu, ale my liderem w tej kwestii nie będziemy. Chyba, że np.Chińczycy zrobią sobie u nas poligon doświadczalny sami wszystko kontrolując.

zaloguj się by móc komentować

boson @telok 30 kwietnia 2018 22:22
30 kwietnia 2018 22:27

zaciął się Pan czy co? no i wypraszam sobie owo "wy" - wy telok z komitetu, oder was?

mnie wystarczy to, że odpowiedni minister to wie - i proszę dalej tego tu nie ciągnąć - ostrzegam ostatni raz - tak jak Pan mnie kiedyś raczył

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @telok 30 kwietnia 2018 22:31
30 kwietnia 2018 23:04

Szczytowo-pompowe są drogie i problematyczne projektowo. A są inne opcje. Można np. produkować wodór, magazynować ciepło, itp. Ale potrzebna byłaby wola polityczna, w tym chęć udupienia Saudów i Putina.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @telok 30 kwietnia 2018 23:21
1 maja 2018 07:22

Magazynowanie ciepła masz już na co drugim domu - bufor. Systemy rozproszone Chińczycy mają od dawna gotowe, przyjedź do Nadarzyna na targi, może w tym roku przywiozą.

zaloguj się by móc komentować

parasolnikov @telok 30 kwietnia 2018 23:21
1 maja 2018 07:23

A Ty jeseś poważny? Bo coś mi się nie wydaje? Odłącz się może od sieci, to nie będziesz płacił za te panele i będzie spokój.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @parasolnikov 1 maja 2018 07:23
1 maja 2018 07:35

Telok ma rację - przy polskim hucpiarstwie i podejściu do rzeczywistości takie rozproszone OZE jak PV to katastrofa dla systemu energetycznego. 

zaloguj się by móc komentować

parasolnikov @Grzeralts 1 maja 2018 07:35
1 maja 2018 07:59

Jeszcze raz napisze, jak was czytam to oddychanie to katastrofa. Mówimy o opłacalności czy o katastrofie, czy o tym, że rząd nie jest w stanie zabezpieczyć sieci? W takim stanie sieci to w ogóle używanie prądu to katastrofa dla sieci. Posiadanie klimatyzacji to katastrofa, elektryczne auto to katastrofa, lampki świąteczne to katastrofa, ogrzewanie to katastrofa. Nie jesteście poważni...

zaloguj się by móc komentować

boson @telok 30 kwietnia 2018 22:38
1 maja 2018 10:06

ja się nie zajmuję bezpieczeństwem systemu energetycznego, tylko mojej rodziny - Pan jak rozumiem cierpi za miliony...

jeśli nie dostanę pozwolenia, to nie założę tej instalacji - a Pan zawsze może jeszcze na mnie donieść, wszak moje ID jest znane.

zaloguj się by móc komentować

boson @boson 30 kwietnia 2018 20:36
1 maja 2018 10:11

uzupełnienie:

ten "ubytek" wydajności to wg mnie przede wszystkim "efekt nieoptymalnej temperatury", a nie brudu...

mimo to, pod Krakowem przyjdzie mi zapewne polewać panele owym szlauchem raz na miesiąc

zaloguj się by móc komentować

boson @Grzeralts 1 maja 2018 07:35
1 maja 2018 10:19

w tym moim hucpiarstwie serio planuję nabycie małego e-auta, które będę ładował bezpośrednio z moich paneli - przy obecnych cenach daje to koszt paliwa = około 4 PLN/100 km

 

zaloguj się by móc komentować

Shork @boson
1 maja 2018 11:00

W Polsce nie ma wsparcia. Gwarancja 10 lat, czas zwrotu 10 lat - opłacalność 0
 

zaloguj się by móc komentować

ApesCornelius @boson
1 maja 2018 11:19

A może mały wykład o OZE w Polsce, dla niecierpliwych podsumowanie jest na końcu :)

 

 

zaloguj się by móc komentować

boson @Shork 1 maja 2018 11:00
1 maja 2018 11:25

Czytaj ze zrozumieniem - 10 lat gwarancji na to że wydajność ogniw spadnie z 18% nie bardziej niż do 16%, ale oczekiwany/przeciętny spadek owej wydajnosci do tych 16% to 25 LAT.

Czyli po 25 latach moje panele będą dawać 4.4 kW zamiast owych 5 kW na starcie...

zaloguj się by móc komentować


Grzeralts @boson 1 maja 2018 10:19
1 maja 2018 11:45

To jedyne bezsprzecznie rozsądne ich zastosowanie. A auto w leasingu na firmę i jeździsz prawie bezkosztowo. Ale w Polse nje masz szans na realny zwrot z takiej inwestycji.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @parasolnikov 1 maja 2018 07:59
1 maja 2018 11:49

Mówimy o opłacalności. W Polsce PV jest dla prywatnego inwestora nieopłacalna. Punkt. Zauważ też, że jest to technologia, która starzeje się jak komputery - po 10 latach zostaniesz z nic nie wartym szmelcem na dachu. I jak mądry rząd powie, że wstrzymuje ci dopłaty, bo masz przestarzałą instalację to zostaniesz z ręką w nocniku. Taki kismet.

zaloguj się by móc komentować

boson @Grzeralts 1 maja 2018 11:49
1 maja 2018 12:15

pardon, ale co zdanie to większa głupota - ile razy mam powtarzać, że po 25 latach będę miał nadal prawie 90% początkowej mocy? no ile?

zaloguj się by móc komentować


parasolnikov @Grzeralts 1 maja 2018 11:49
1 maja 2018 12:51

Acha słuchaj dla przykładu browar zwraca się około 10lat to się opłaca?
http://www.portalspozywczy.pl/inne/wiadomosci/przeczytaj-caly-wywiad-ze-stanislawem-magdij-dyrektorem-operacyjnym-sieci-bierhalle,48163_2.html

 

Nie mówisz o opłacalności, bo nie komunikujesz się jezykiem ekonomii tylko wizją "przestarzałej technologii" i "magazynowania" itd.

Wiesz co to "opportunity cost"?

zaloguj się by móc komentować

parasolnikov @Grzeralts 1 maja 2018 11:49
1 maja 2018 12:52

Dla jasnośći mi wiszą te panele miękkim kalafiorem, ale gadacie jakby wam coś wyżarło mózg! Mówicie o wszystkim ale na pewno nie o opłacalności.

zaloguj się by móc komentować

boson @telok 1 maja 2018 12:39
1 maja 2018 12:58

bo mam dość Pana uporczywego trollowania i tego obelżywego "wy" także

to nie jest notka o bezpieczeństwie systemu energetycznego, ale o "prywatnej" PV w Polsce

ja też pracuję w energetyce - od 6 prawie lat mam własną mikroinstalację, w 100% za własny kapitał (dotacje są do produkcji i były początkowo mocno niepewne) i chcę powtórzyć ten sukces w Polsce, jeśli mi przepisy pozwolą - ok?

zaloguj się by móc komentować

boson @telok 1 maja 2018 13:11
1 maja 2018 13:26

no to tylko jeszcze strzemiennego - świetnie wam zawodowcom idzie skoro mamy najdroższy "prąd" w Europie - niech Pan napisze o tym notkę!

zaloguj się by móc komentować

tadman @boson 1 maja 2018 13:26
1 maja 2018 14:10

Było chyba Świeto Lasu, bo mam zdjętego bana. Korzystam z okazji i względem powyższego komentarza stawiam diagnozę, że dogoniłeś własną piętę.

W wypowiedziach teloka było widać, że pracuje w energetyce zawodowej i ogląda świat ze swojej perspektywy, gdzie pojawianie się w sposób niekontrolowany smieciowej energii elektrycznej nastręcza spore trudności. Jego punkt widzenia nie jest odosobniony, bo energetycy z okolic Szczecina klną siarczyście, kiedy zdrowo wieje, bo pojawia się w nadmiarze energia produkowana przez niemieckie wiatraki, a od momentu wejścia do Unii nasze systemy energetyczne są zsynchronizowane.

No i koniec Święta Lasu.

zaloguj się by móc komentować

boson @tadman 1 maja 2018 14:10
1 maja 2018 14:40

w notce (dla przedszkolaków?) tego "zawodowca" są tylko dwie liczby - 110 i 400 - i o czym tu gadać z takimi jak Wy?

zaloguj się by móc komentować

boson @boson
1 maja 2018 14:47

PPS. W mojej instalacji panele są nieruchome, a mimo to mam bardzo dobre wyniki oraz "zero" konserwacji.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @boson 1 maja 2018 12:15
1 maja 2018 14:49

I co z tego? W Belgii możesz mieć rację, w Polsce "za 10 lat" oznacza dwukrotne wybory. Nie da się przewidzieć, kto będzie rządził za 10 lat i co wymyśli. Więc inwestowanie niemałej prywatnej gotówki w coś, czego rentowność w 80% zależy od decyzji politycznych jest lekkomyślnością. A z kolei system autonomiczny jest jeszcze za drogi, żeby był rentowny. W Polsce PV jest dla entuzjastów i mimo szumnych deklaracji rządzących nie widać, żeby to się miało zmienić.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @parasolnikov 1 maja 2018 12:52
1 maja 2018 14:52

Nie czytasz dokładnie i tyle. Mówimy cały czas o tym, że to w Polsce nieopłacalne i rozważamy dlaczego. Telok wysuwa tezę, że z powodu problemów systemowych, ja że braku woli politycznej.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @parasolnikov 1 maja 2018 12:51
1 maja 2018 14:54

Browar to jest biznes. Prywatny dom, w którym mieszkasz biznesem nie jest i nigdy nie będzie. Chyba, że założysz sobie w chałupie gabinet dentystyczny i będziesz unit zasilał panelami. 

zaloguj się by móc komentować

boson @Grzeralts 1 maja 2018 14:49
1 maja 2018 14:54

wtedy kupię duży akumulator (100 kWh?) i otworzę ładowalnię e-aut...:)

zaloguj się by móc komentować

parasolnikov @Grzeralts 1 maja 2018 14:54
1 maja 2018 14:57

Co się z Tobą dzieje? To nie jest biznes ale można w niego inwestować. Tak jak montujesz oscieplenie oceniasz koszty czas zwrotu itp. Gadasz totalne bzdury. Jeżeli co roku są wybory, to możesz się zawsze położyć pod krzakiem i umierać, bo do tego to prowadzi. Wszyscy wiemy jak jest, ale przeciwko liczbą nie chcesz rozmawiać tylko piszesz że rząd się zmieni! To jest poważny problem.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @boson 1 maja 2018 14:54
1 maja 2018 15:05

A patrzyłeś ile taki duży akumulator kosztuje? Ja liczyłem koszty systemu autonomicznego na potrzeby mojego własnego domu - to się przy aktualnych cenach prądu nie zwróci za mojego życia, o zarobku nie wspominając.

zaloguj się by móc komentować

boson @parasolnikov 1 maja 2018 14:57
1 maja 2018 15:09

i tak nie przebije teloka-zawodowca, któremu ewidentnie ten "najdroższy prąd w Europie" wisi i powiewa, a głównym problemem jest ta garstka "entuzjastów" co bierze jakieś dotacje (a ten milion rolników to co robi?), choć przecież to się i tak im nie opłaca...

toż to jakiś prl vs "badylarze" bis...

zaloguj się by móc komentować

boson @Grzeralts 1 maja 2018 15:05
1 maja 2018 15:11

patrzyłem - mój plan serio jest taki - za 5 lat kupić co najmniej 50 kWh

zaloguj się by móc komentować

Zadziorny-Mietek @boson 1 maja 2018 15:09
1 maja 2018 15:19

Chciałbym tylko zwrócić uwagę na to, że cena prądu w Polsce jest skutkiem decyzji politycznych - ma być przede wszystkim opłacalna dla rządzących na przemian gangów.

zaloguj się by móc komentować

boson @Grzeralts 1 maja 2018 15:05
1 maja 2018 15:21

spytałem teloka jak Niemcy mając 15% z PV radzą sobie z dystrybucją/akumulacją - cisza...

a jak to robią Chiny choc mają 25% z PV?!

zaloguj się by móc komentować

boson @Zadziorny-Mietek 1 maja 2018 15:19
1 maja 2018 15:25

nie sądzę - inaczej tak byłoby też z benzyną - tu mamy dodatkowo niedobory produkcji:

http://www.polska2041.pl/energia/news-import-pradu-najwyzszy-od-30-lat,nId,2504353

 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @parasolnikov 1 maja 2018 14:57
1 maja 2018 15:29

Ocieplenie domu jest tanie, a oszczędności duże. Inwestycja zwraca się szybko, jeśli nie przeinwestujesz zbytnio. Więcej, zysk jest w całości twój, koszt jest jednorazowy, a politycy nic do tego nie mają. Klasyczne win-win. 

W przypadku PV koszt jest wysoki, oszczędności niewielkie, i bardzo zależne od tego czy, i na jakich warunkach państwo odkupi o ciebie prąd. Dosyć ryzykowna sprawa.

Liczy się to bardzo prosto: jeśli roczne oszczędności przynajmniej pokrywają odsetki od kredytu na instalację, rzecz nie jest całkiem bezsensowna. Ale dopiero, gdy oszczędności w stosunku średniorocznym przekraczają, albo chociaż zbliżają  się do wysokości rat kredytu możemy mówić o realnej opłacalności. 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @boson 1 maja 2018 15:21
1 maja 2018 15:34

Napisałem o Teloka, jak to robią Chiny. Aczkolwiek największą na świecie elektrownia szczytowo-pompowa też lada moment będzie u nich. Swoją drogą takie elektrownie to koszmar ekologiczny.

zaloguj się by móc komentować

tadman @boson 1 maja 2018 14:40
1 maja 2018 15:36

Fizycznie to jest możliwe, ale z punktu ekonomiki nie za bardzo. Pierwszy proces zamiany energii Słońca w elektryczną zamyka się sprawnością rzędu 18%, drugi proces zamiany w energię cieplną, światło, ruch to z reguły 90%. O kłopotach energetyki zawodowej z pojawiającą się energią śmieciową pochodzącą z OZE pisał telok.

Czy to nie jest postawienie problemu na głowie. Można tak robić, gdy nie ma alternatywy lub gdy słońce wali z góry jak głupie. W naszej strefie klimatycznej postawiłbym na ogrzewanie pomieszczeń i na produkowanie wody ciepłej na własne potrzeby. Proces ten nie wymaga przekształcania w inne formy energii, a także wyprodukowane ciepło można w sposób prosty akumulować, by w jakimś zakresie uniezależnic sie od pogody. Zaletą jest, ze taki właściciel swojego domku wypina się z sieci ciepłowniczej i produkuje ciepło na własne potrzeby i nie wtrynia własnej, często niestandardowej ciepłej wody do sieci - ciśnienie, temperatura, uzdatnienie.

Dla ekstermistów widziałbym kocioł słoneczny z lustrami wyposażony w hieliostat.

A Wy boson to zaangażowaliście środki w opłacalność fotowoltaiki w Polsce, że potraktowaliście odmienne zdanie teloka jako psucie szyków?

zaloguj się by móc komentować

boson @Grzeralts 1 maja 2018 15:34
1 maja 2018 15:38

Chiny mają 25% PV a my nie mamy nawet 2%...

zaloguj się by móc komentować

boson @tadman 1 maja 2018 15:36
1 maja 2018 15:39

nie wracaj tutaj, ok?

zaloguj się by móc komentować

parasolnikov @Grzeralts 1 maja 2018 15:29
1 maja 2018 15:39

Według moich obliczeń ocieplenie też zwraca się po ok 10 latach..

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @boson 1 maja 2018 15:38
1 maja 2018 17:49

UE ma największe na świecie możliwości magazynowania energii i największy per capita odsetek energii z OZE. My jesteśmy w tej UE, ale w odróżnieniu od krajów starej Unii programy dofinansowania i odbioru energii są żałosne/śmieszne. Chiny natomiast są niekwestionowanym liderem w tej technologii i Europie brakuje do nich jakichś 10 lat, jeśli nie więcej. Poza tym oni działają kompleksowo (bo mogą) i dużo inwestują w system rozproszony - autonomiczne energetycznie domy, elektromobilność, itp. 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @parasolnikov 1 maja 2018 15:39
1 maja 2018 17:54

Jeśli ocieplasz stary dom i to de facto przeinwestowując, bo najprostsza termomodernizacja przy grzaniu gazem zwraca się po kilku latach. Jeśli budujesz nowy, to po góra dwóch-trzech latach. Mówię oczywiście o samym ociepleniu ścian i stropu. Tyle, że to przy nowym domu bez znaczenia, bo inaczej już budować nie wolno. 

Problem polega na tym, że my tanio grzejemy (drewno lub syfny węgiel), więc oszczędności kwotowo nie są duże. Ale proste działania, typu ocieplenie stropu zwracają się szybko większości właścicieli domów - tyle, że ci najbiedniejsi gotówką nie dysponują, a kredytu nie dostaną. 

zaloguj się by móc komentowaćboson @parasolnikov 1 maja 2018 15:39
2 maja 2018 08:29

grzeralts to jest taki gość, który ma zdecydowany pogląd na każdy temat, ale sam nic nie zrobił, bo gmina mu nie dała...

co mu nie przeszkadza samemu sobie przeczyć wpisując się po różnych blogach - dla każdego coś miłego - widać taki wewnętrzny, psychologiczny mus. 

zaloguj się by móc komentować

boson @boson
2 maja 2018 08:38

oho! pojawiła się nawet trafna autorefleksja:

"..bo tak by pozostał wydźwięk że on ma rację a energetycy to "złogi komunistyczne"."

zaloguj się by móc komentować

boson @boson
2 maja 2018 09:23

był taki skecz mumio - moja kawa twoja kawa taka rozmowa:

 

zaloguj się by móc komentować

boson @boson
2 maja 2018 09:42

małe podsumowanie, czyli czego nie wiedzieli "eksperci/zawodowcy" a o czym dowiedzieli się z powyższej notki, jak sami przyznali:

1. że w Polsce można sprzedawać "prąd z domowej instalacji" wprost do sieci

2. że obecne panele mają czas życia > 25 lat

3. punkt dodatkowy - ceny "baterii do paneli" lecą na łeb na szyję (z 10cio letnią gwarancją!) - tym samym, oprócz innych zalet - jeśli trzeba to może być zminimalizowana zmienność produkcji paneli ze względu na "dzień-noc/pogoda", itd...

no i czego oni jeszcze nie wiedzą, oto jest pytanie!

zaloguj się by móc komentować

boson @boson 2 maja 2018 09:42
2 maja 2018 11:03

no i zapomniałem o najważniejszym - nie wiedzą przecież dlaczego w Polsce jest najdroższa energia elektryczna w Europie

i to jest dopiero wyczyn - niektórzy sugerują, iż to przez systemy PV, których Polska praktycznie nie ma... no, kabaret mumio to za mało.

zaloguj się by móc komentować

boson @boson 2 maja 2018 11:03
2 maja 2018 11:15

za to wiedzą, że rozwiązaniem jest palenie drewnem, no i tzw. plastikami (nieprawdaż?), "pozyskiwanymi lokalnie"...

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @boson 2 maja 2018 08:29
2 maja 2018 11:23

W tej kwestii mam zdecydowany pogląd, bo w odróznieniu od wielu innych mam dom w Polsce, wiem jakie są warunki instalacji PV na nim i policzyłem sobie, czy mi się to opłaca. Nie opłaca się.

P.S. w sprawach, w ktorych mam wiedzę pewną, mam też zdecydowane poglądy. 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @boson 2 maja 2018 11:03
2 maja 2018 11:25

Jest najdroższa, ale i tak tania. Do tego stopnia, że nawet dom może się opłacać nią grzać, w pewnych okolicznościach. 

zaloguj się by móc komentować

boson @Grzeralts 2 maja 2018 11:23
2 maja 2018 11:29

"w ktorych mam wiedzę pewną" - no żartowniś że ho ho - a jaka to wiedza pewna, skoro policzyłeś nie wiedząc iż można sprzedawać energię?

zaloguj się by móc komentować

boson @Grzeralts 2 maja 2018 11:25
2 maja 2018 11:30

ja sie pytam - dlaczego jest najdroższa?!

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @boson 2 maja 2018 11:30
2 maja 2018 12:17

A skąd mnie, to, kurka wiedzieć? 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @boson 2 maja 2018 11:29
2 maja 2018 12:18

Policzyłem wiedząc, że można sprzedawać energię. Co żeście się tak uparli uczyć ojca dzieci robić?

zaloguj się by móc komentować

boson @boson
2 maja 2018 12:33

mam postulat do Morawieckiego - niech podpisze umowę z Pekinem, tak aby każdy polski "energetyk" pojechał na co najmniej miesięczne szkolenie do Chin...

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @boson 2 maja 2018 12:33
2 maja 2018 12:38

Bardzo dobry postulat. Ale jest ryzyko, że zrobią wtedy strajk okupacyjny, żeby rząd wypowiedział wszystkie umowy z UE...

zaloguj się by móc komentować

boson @Grzeralts 2 maja 2018 12:18
2 maja 2018 12:38

ojca - serio?

"Zauważ też, że jest to technologia, która starzeje się jak komputery - po 10 latach zostaniesz z nic nie wartym szmelcem na dachu."

"Nie da się przewidzieć, kto będzie rządził za 10 lat i co wymyśli."

to znaczy wiesz z pewnością, ze nie będzie odbioru energii, czy ze właśnie będzie?

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @boson 2 maja 2018 12:38
2 maja 2018 12:41

Nic nie wiem. Nie wiem, czy w ogóle będzie, a jeśli to za ile. Obecnie to jest jakieś 15 groszy za oddaną do sieci kWh (ja robiłem symulacje dla 20 groszy) - ładować się w to jest ekonomicznym bezsensem, jeśli nie ma żadnej gwarancji, że będzie lepiej w ciągu najbliższych 10 lat (a nie ma). 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @boson 2 maja 2018 12:38
2 maja 2018 12:42

P.S. w biznesie brak możliwości postawienia wiarygodnej prognozy finansowej jest argumentem na "nie". Nawet jeśli wishful thinking jest na "tak".

zaloguj się by móc komentować

boson @Grzeralts 2 maja 2018 12:41
2 maja 2018 13:07

?? jakie 15 gr?

wedle podanej już tu strony: https://sunsol.pl/finansowanie/zysk-z-instalacji-fotowoltaicznej/

koszt instalacji 5 kW to 31.000 PLN brutto (z kosztem kredytu), co się zgadza z moim "doświadczeniem", czyli pełny zwrot inwestycji przy rocznej produkcji = zużyciu = 5000 kWh to około 10 lat...

 

zaloguj się by móc komentować

boson @boson 2 maja 2018 13:07
2 maja 2018 13:17

(z kosztem kredytu) -> to może być jednak zawarty w brutto koszt "serwisowania" (u mnie = 0)

zaloguj się by móc komentować

boson @Grzeralts 2 maja 2018 12:41
2 maja 2018 13:33

w przypadku obecnej ceny = 55 gr, dostajesz 44 gr...

zaloguj się by móc komentować

boson @Grzeralts 2 maja 2018 12:41
2 maja 2018 13:38

zapomniałem dodać - tu nie ma żadnych dotacji - płacisz owe 11 groszy za "magazynowanie"

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @boson 2 maja 2018 13:07
2 maja 2018 13:43

Ta "wyliczarka" to humbug, w życiu tak nie wyjdzie. "Magazynowanie" rozliczane jest w stosunku 1:0,8, ale to nie jest 52 grosze za kWh, bo liczysz tylko koszty zmienne, czyli odzyskujesz jakieś 65% ceny kWh, dla przeciętnego nowoczesnego domu będzie to jakieś 100-150PLN miesięcznie odliczone od rachunku za prąd przy założeniu średniorocznej produkcji na poziomie średniorocznego zużycia. Jak przy takich "zyskach" ma się w ogóle zamortyzowac instalacja za 30tys.PLN? Przecież jej elementy nie są wieczne, nawet jeśli same ogniwa mają żywotność rzędu 25 lat. Żeby to miało jakiś sens, trzeba by sobie założyć 100m2 paneli i grzać chałupę prądem. Ale taka inwestycja jeży włos na głowie swoim kosztem, no i kto zagwarantuje, że koszty energii się nie zmienią za 5 lat?

zaloguj się by móc komentować

boson @Grzeralts 2 maja 2018 13:43
2 maja 2018 13:56

??

(nieruchome) panele są "wieczne" (poza wadalizmem/katastrofą -> ubezpieczenie) - ile razy mam powtarzać, że moje po 6 latach (a to nie w kij dmuchał) nie mają żadnych oznak starzenia 

a ten sunpower daje gwarancję na 25 lat...

to była "analiza oszczędności" dla części zmiennej przy zużyciu rocznym = 5000 kWh - jeśli zużywasz mniej to instalujesz mniej paneli np. 2,5 kW za 15 tysięcy i już

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

boson @Grzeralts 2 maja 2018 12:38
2 maja 2018 14:33

już wiem dlaczego w Polsce jest prąd najdroższy w Europie a w cenie regularne blackouty u coryllusa!

im nie tyle chodzi o bezpieczeństwo energetyczne Polski, ale o ich bezpieczny los tzw. energetyków - moje zatem hasło:

wystrzelić wszyskich polskich energetyków do Pekinu, który wróci cało będzie mógł dalej pracować!

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @boson 2 maja 2018 13:56
2 maja 2018 14:34

Ło, Jezusicku, jaki ty jesteś uparty, naukowiec, czy co? ;)

Liczę dla 4-5tys.kWh rocznie, czyli tych przeciętnych 25-30kWh/m2/na rok (liczone z CWU) - to daje rachunki rzędu niecałych 200PLN miesięcznie, z czego trochę ponad połowę odzyskujesz. Instalacja na taką moc, to i tak ponad 60% południowej połaci mojego dachu, mogę oczywiście zrobić mniej i zyskiwać 50-80PLN miesięcznie, ale za to płacić mniejszą ratę za instalację. Tylko to ciągle są kwestie hobbystyczne, urwać 50-80 PLN z rachunków za prąd można dużo prościej i taniej. 

 

zaloguj się by móc komentować

boson @Grzeralts 2 maja 2018 14:34
2 maja 2018 14:54

dzięki! - teraz każdy może sprawdzić twoje obliczenia - niestety, nie mam przy sobie moich krakowskich rachunków, ale tak na oko to za 4000 kWh płacisz te 200 PLN na miesiąc, więc oszacowanie jest sporo zaniżone + zapominasz że tylko część energii musisz "magazynować w sieci"

na twoim miejscu już za tydzień dwa (w maju jest najlepsza produkcja) miałbym powiedzmy panele 3 kW + podanie o dofinansowanie na akumulator np. 10 kWh ze względu na jakość serwisu energetyków polskich. 

w rezultacie niestraszne ci blackouty a i pobór z sieci mniejszy!

 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @boson 2 maja 2018 14:54
2 maja 2018 15:11

To są akurat obliczenia szacunkowe i "spod palucha" dla aktualnych warunków. Ja liczyłem w 2017, jak był u mnie w gminie czynny program na dofinansowanie (teraz mógłbym liczyć dopiero na pulę z przyszłego roku). Tak, czy siak, per saldo obniżyłbym sobie średnioroczne opłaty za prąd o 65%. Finalnie mogę zatem zyskać maks 200pln miesięcznie,gdybym nie oszczędzał prądu. Czyli po 10 latach "zarobię" 24tys.PLN minus inflacja i koszty instalacji. Za to muszę wpuścić ekipę do wykończonego domu i ogrodu (zniszczą), wydzierżawić dach (co na to mój bank?), podpisać długoletnią umowę z serwisem systemu i odbiorcą energii. Ma to sens? Dla mnie nie. I w całej wsi nie widziałem nikogo, dla kogo by miało.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @boson 2 maja 2018 14:54
2 maja 2018 15:16

P.S. oczywiscie to wyliczenie nie uwzględnia pokrywania zużycia "na bieżąco", ale jest to parametr pomijalny w moim przypadku, bo w dzień rzadko bywam w domu, zużywa zatem tylko lodówka.

zaloguj się by móc komentować

boson @Grzeralts 2 maja 2018 15:11
2 maja 2018 15:24

zrobisz jak uważasz - ja potraktowałem tę notkę jako "próbę ogniową" i so far so good - nadal mam zamiar postawić pod Krakowem prawie-autonomiczny dom "bez gazu", czyli tylko z panelami i pompami ciepła.

w Belgii instalacja na "starym" domu trwała 6 godzin, była bardzo nieinwazyjna - wszystko odbyło się na dachu i w garażu... to jest przecież "lekka mechanika" - ciężar jednego panelu 1,5 m2 to raptem 15-20 kg

zaloguj się by móc komentować

boson @boson 2 maja 2018 15:24
2 maja 2018 15:34

zapomniałem o tej "dzierżawie dachu"... to jest w tej chwili jedyna dla mnie zgryzota.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @boson 2 maja 2018 15:24
2 maja 2018 15:57

Nie porównuj Belgii z Polską, chociaż pewnie ta sama ekipa będzie robiła;)

Moim zdaniem to jest z rozmysłem zaprojektowane na granicy (nie)opłacalności, żeby z jednej strony nadmiar chętnych nie wyłożył ledwo zipiącego systemu przesyłowego, a z drugiej nikt nie mógł powiedzieć, że Polska nie wspiera rozwoju OZE. 

zaloguj się by móc komentować

boson @Grzeralts 2 maja 2018 15:57
6 maja 2018 15:17

być może, ale to nie powód aby telok et al. tak bezmyślnie jechali po oze - to jest głupie po prostu...

zaloguj się by móc komentować


qwerty @boson 30 kwietnia 2018 17:31
6 maja 2018 18:11

rozumowanie tzw. w ujęciu lokalnym nie jest tożsame z rozumowaniem dla ujęcia globalnego;- przykład Niemiec, które likwidują elektrownie atomowe, i tylko węgiel [przede wszystkim brunatny, Czechy podobnie] oraz gaz jako alternatywa i rezerwa, dla przykładu: to, że mój trawnik grabkami z plastiku i z gwarancją na 10 lat grabić będę nie oznacza, że jest to rozwiązanie do grabienie wielkopowierzchniowych areałów, rynek eko obejmuje też rynek szkoleń/etc i ma w sobie coś ze szkoleń z markismu-leninizmu za prl-u; tzw. proste modelowanie zastępczości czynników jest iluzją - Mao w ten sposób zaordynował produkcję żelaza w osiedlowych dymarkach i jak to sie skończyło?

zaloguj się by móc komentować

qwerty @boson 6 maja 2018 15:17
6 maja 2018 18:12

oze ma swoje miejsce w życiu cywilizacji ale wg racjonalnych zasad i bez epatowania cudami, że jeszcze dwie leszczyny i już będzie mocarstwo energetyczne

zaloguj się by móc komentować

boson @qwerty 6 maja 2018 18:12
6 maja 2018 18:20

to jest aluzja do corylusa?

tak czy inaczej, moja notka nie tylko jest racjonalna, ale oparta na osobistym doświadczeniu, w przeciwieństwie do tych "węglarzy"...

zaloguj się by móc komentować

qwerty @boson 6 maja 2018 18:20
6 maja 2018 18:24

nie, to dot. wizji plantacji wikliny onegdaj prezentowanych jako alternatywa dla zamykanych kopalni na Śląsku

zaloguj się by móc komentować

boson @qwerty 6 maja 2018 18:11
6 maja 2018 18:25

mam myśleć globalnie, kiedy zakładam u siebie PV?

zaloguj się by móc komentować

qwerty @boson 6 maja 2018 18:20
6 maja 2018 18:27

także mam osobiste doświadczenia z rynku szkoleń w tym sektorze i to jest biznes - klient jak nie wie, że ma potrzeby należy mu je uświadomić i sprzedawać produkty - ale to jest ujęcie lokalne i nie może stanowić podstawy w 'zarządzaniu' energetyką na szczeblu kraju/regionu/..

zaloguj się by móc komentować

boson @qwerty 6 maja 2018 18:27
6 maja 2018 18:30

ok, ale o tym mi mówią przepisy, a nie telok et consortes...

zaloguj się by móc komentować

qwerty @boson 6 maja 2018 18:30
6 maja 2018 18:37

ok, to jak dochodzi się do istoty wywołującej powstawanie przepisów to znakomity nieraz materiał na opowieści wręcz sensacyjne

zaloguj się by móc komentować

boson @qwerty 6 maja 2018 18:37
6 maja 2018 18:43

excusez-moi, ale mam to w doopie...

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować