-

boson : nihil est sine ratione

Wittgenstein, żydowskość i żydowskie lobby

W epoce nowożytnej było dwóch najsławniejszych filozofów żydowskiego pochodzenia. Pierwszym był Baruch Spinoza, a tym drugim – Ludwig Wittgenstein. Spinoza, po nałożeniu na niego w 1656 klątwy wykluczenia cherem, jest nazywany pierwszym świeckim Żydem w Europie:

Przewodniczący radzie czynią wam wiadomym, że mając od dawna uświadomienie o złych poglądach i czynach Barucha de Spinozy, przez różne sposoby i upomnienia usiłowali oni zawrócić go ze złych dróg. Nie będąc w stanie zaradzić temu w jakikolwiek sposób, a w dodatku otrzymując każdego dnia nowe wieści o ohydnych herezjach, które czynił i których nauczał, oraz o potwornych uczynkach, jakich się dopuszczał; a mając te wieści od wielu godnych zaufania świadków, którzy złożyli swe zeznania i poświadczyli je w obecności rzeczonego Spinozy, który został o nich powiadomiony; sprawdziwszy to wszystko w obecności rabinów, rada postanowiła za ich sugestią, iż rzeczony Spinoza powinien zostać wyklęty i odłączony od Narodu Izraela. 

Albert Einstein napisał, że to właśnie filozofia Spinozy wywarła największy wpływ na jego światopogląd (Weltanschauung), a Leo Strauss uznał Barucha za pioniera „Żydowskiej Nowoczesności” (Jewish Modernity). „Do tej pory ortodoksyjny rabinat nie zniósł ekskomuniki nałożonej na Spinozę, ponieważ odrzucił osobowego Boga. Jego książki czytają jednak Żydzi świeccy i reformatorzy. Judaizm humanistyczny uważa go zaś za jednego ze swoich prekursorów.”

Z kolei, syn wiedeńskiego miliardera, wspomniany Ludwig Wittgenstein wydał w 1922 swój słynny Tractatus logico-philosophicus, który nawiązywał tytułem do Traktatu teologiczno-politycznego Spinozy z 1670. Wittgenstein zmarł w 1951 i otrzymał katolicki pochówek. Jego notatki wydane pt. Kultura i Wartość są bardzo słabo znane, a są tam ciekawe uwagi z 1931 nt. żydowskości:

Mówi się nieraz, że żydowska skrytość i przebiegłość [pokątność wg Wolniewicza] są rezultatem długich prześladowań. To z całą pewnością nieprawda; z drugiej strony, jest pewnym, że pomimo owych prześladowań, nadal istnieli tylko dlatego, że mieli skłonność do owej skrytości.

Najwięksi żydowscy myśliciele mieli jedynie talent (np. ja)… Sądzę, że jest w tym trochę prawdy, kiedy myślę, iż to co własnego w moich rozważaniach jedynie reprodukuję… To co wynajduję, to nowe porównania… Typowe dla żydowskiego umysłu jest zrozumienie pracy innych lepiej niż oni sami rozumieją. 

Ten Wittgenstein przyszedł mi do głowy w związku ostatnimi wyczynami izraelskich Żydów. Mam wrażenie, iż zaczynają gonić w piętkę. Szczególnie, jeśli się weźmie pod uwagę wielkie zawirowania w żydowskim lobbyingu w USA. Nic nam nie pozostaje tylko zachować spokój i robić swoje – wszak Prezes wyprowadził piękną kontrę – takie swoiste „sprawdzam wasze atuty”.tagi: żydzi 

boson
29 stycznia 2018 21:37
11     1756    7 zaloguj sie by polubić
komentarze:
sacco-di-schola @boson
29 stycznia 2018 21:57

Ta notka skojarzyła mi się z reakcją Einsteina na list naukowców niemieckich w 3 rzeszy. Bodaj stu podpisało się pod krytyką teorii względności, Einstein miał wtedy powiedzieć - Czemu aż stu, wystarczyłby jeden z dowodem obalającym.

Zamiast wielu bardzo metaforycznych, pełnych tłumaczeń i oburzenia odpowiedzi na żydowskie "polskie obozy koncentracyjne" wystarczyłoby jednowyrazowe pytanie - Gdzie?

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @sacco-di-schola 29 stycznia 2018 21:57
29 stycznia 2018 22:03

Właśnie. Za dużo gadają.

.

 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @boson
29 stycznia 2018 22:16

"wszak Prezes wyprowadził piękną kontrę – takie swoiste „sprawdzam wasze atuty”."

Też mi się tak zdaje. 

zaloguj się by móc komentować

adamo21 @boson
30 stycznia 2018 01:17

Re akcja vs reakcja

Szkode, że nasi wiecznie muszą doganiać starszych-mądrzejszych, ale... lepiej późno niż wcale, powiedział żyd spóźniony na pociąg. 

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @boson
30 stycznia 2018 01:24

 Rzeczywiście zrobiło się nad wyraz ciekawie, więc lepiej poczekać, żeby zobaczyć jakie będą owoce. Książka bardzo ciekawa ale w Polszcze chyba nikt jej nie omawiał.

zaloguj się by móc komentować

cortes @boson
30 stycznia 2018 08:44

Dwie wymyślone, i przeprowadzone, ostatnio akcje Dobrej Zmiany (żądanie reparacji wojennych od Niemiec i penalizacja "polskich obozów zagłady") rujnują skutecznie narrację o współodpowiedzialności Polski za holokaust. Stąd ten wściekły atak z Izraela. Cudne jest też to nasze "aj waj giewałt", które przetacza się przez Polskę po tym ataku. Jest nadzieja, że tym razem Polak przed szkodą mądry.

zaloguj się by móc komentować


boson @pink-panther 30 stycznia 2018 01:24
30 stycznia 2018 13:06

to jasne, przecież to było tabu - w trosce o nadzwyczajne relacje z Izraelem nie omawiamy choćby i najważniejszych książek amerykańskich.

inna sprawa, że "wszyscy" w USA to jakoś tam widzieli, ale trzeba było dopiero tych dwóch, aby to kijem ruszyć...

zaloguj się by móc komentować
zaloguj się by móc komentować