-

boson : nihil est sine ratione

Z historii hazardu we Francji, i nie tylko...

Moja notka o polskiej chorobie faraońskiej przypomniała mi o znaczeniu hazardu w historii. I choć tzw. zorganizowany hazard powstał w Wenecji (tj. pierwsze kasyno w Europie), to jednak Francuzi nadali mu "wyższy status":

"W maju 1539 r., po raz pierwszy we Francji, Franciszek I usankcjonował pewną formę hazardu. Nadał kontrahentowi prawo organizacji loterii, zwanej "blanque" w owym czasie - w zamian za dużą stałą roczną opłatę na rzecz Skarbu Państwa. Innowacja ta nie udała się jednak, ponieważ Parlement de Paris odmówił zarejestrowania listu patentowego ustanawiającego loterię. Utrudniając decyzję monarchy o uzyskaniu w ten sposób dodatkowych środków finansowych, ów parlament działał nielegalnie, ale skutecznie. Rzeczywiście, był w stanie przytoczyć królewskie ustawodawstwo, które przez stulecia konsekwentnie utrzymywało całkowity zakaz gier hazardowych pierwotnie wprowadzony przez Kościół ale obecny nawet w "justyniańskich kompilacjach".

Od średniowiecza do końca Ancien Régime'u monarchowie niestrudzenie powtarzali zakaz hazardu. Saint Louis zabronił hazardu już w 1254 r. Zakaz został przedłużony przez Karola IV w 1319 r., Karola V w 1369 r., Karola IX w 1560 r., a przez Henryka III w 1577 r. Zakazy, które do tej pory występowały w sposób chaotyczny, stawały się coraz częstsze w XVII wieku, a jeszcze bardziej w następnym stuleciu, z piętnastoma aktami królewskimi i kilkoma arrêts de règlement, lub dekretami regulacyjnymi, wydanymi przez różne parlamenty. Na pierwszy rzut oka ta litania zakazów zdaje się pokazywać, jak całkowicie bezsilna monarchia była przeciwko hazardowi, pomimo jej niezachwianej i nadmiernej determinacji, aby całkowicie przezwyciężyć hazard.

Jednakże ukryta za tą legislacyjną fasadą jest znacząca ewolucja zarówno poglądów państwowych, jak i kościelnych na temat hazardu. Wraz z pojawieniem się społeczeństwa dworskiego i podejścia Ludwika XIV, iż by oswoić szlachtę i pozbawić ją wszelkich możliwości opozycji politycznej, zabawiać wyższe klasy - rozrywka stała się jednym z głównych problemów rządu. Hazard okazał się szczególnie skutecznym rozwiązaniem**. W związku z tym kazuiści z końca XVII i na początku XVIII twierdzili, że rozsądny, umiarkowany hazard jest legalny, co przywróciło zasadę hazardu do łask. Chociaż legalny zakaz hazardu pozostał, zyskał on pewną moralną legitymację. Według "Dictionnaire des cas de conscience" Pontasa, opublikowanego w 1715 roku, hazard nie był sam w sobie zabroniony, ale raczej z powodu "nieszczęśliwych okoliczności", do których zwykle prowadzi, takich jak złość, bluźnierstwo lub rozpacz tych, którzy cierpią z powodu wielkich strat. Sam hazard był przez to nieco usprawiedliwiony.

Innym ważnym czynnikiem w względnej obronie hazardu był triumf loterii***, które uzyskały przychylność w różnych państwach europejskich w XVII i XVIII wieku. Loterie biletowe pojawiły się w Burgundii w XV wieku i były bardzo powszechne w dużych miastach północnych Włoch w następnym stuleciu. Pod wpływem Genueńczyków zostały one zastąpione przez loterie liczbowe lub lotto, wówczas uznane za nowoczesną formę loterii. System oficjalnych loterii powstał w Genui w 1643 r. i podbił całe Włochy - w tym Rzym, stolicę państw papieskich, mimo że Kościół pierwszy zakazał hazardu. W XVIII wieku powstała loteria państwowa w głównych monarchiach Europy kontynentalnej, w tym w Austrii, Prusach, Hiszpanii i Francji."

__

**) Początki hazardu naukowego to 1654 i rozwiązanie Pascala problemu punktów: en.wikipedia.org/wiki/Problem_of_points

***) Pierwszą loterię liczbową współorganizował we Francji w 1757 niejaki... Casanova.tagi: francja  hazard  włochy 

boson
29 listopada 2018 11:29
9     624    3 zaloguj sie by polubić
komentarze:
boson @boson
29 listopada 2018 11:53

Although the English probably first experimented with raffles and similar games of chance, the first recorded official lottery was chartered by Queen Elizabeth I, in the year 1566, and was drawn in 1569. This lottery was designed to raise money for the "reparation of the havens and strength of the Realme, and towardes such other publique good workes". Each ticket holder won a prize, and the total value of the prizes equalled the money raised. Prizes were in the form of silver plate and other valuable commodities. The lottery was promoted by scrolls posted throughout the country showing sketches of the prizes.[3]

Thus, the lottery money received was an interest free loan to the government during the three years that the tickets ('without any Blankes') were sold. In later years, the government sold the lottery ticket rights to brokers, who in turn hired agents and runners to sell them. These brokers eventually became the modern day stockbrokers for various commercial ventures. Most people could not afford the entire cost of a lottery ticket, so the brokers would sell shares in a ticket; this resulted in tickets being issued with a notation such as "Sixteenth" or "Third Class".

Many private lotteries were held, including raising money for The Virginia Company of London to support its settlement in America at Jamestown. The English State Lottery ran from 1694 until 1826. Thus, the English lotteries ran for over 250 years, until the government, under constant pressure from the opposition in parliament, declared a final lottery in 1826. This lottery was held up to ridicule by contemporary commentators as "the last struggle of the speculators on public credulity for popularity to their last dying lottery".

https://en.wikipedia.org/wiki/Lottery#England,_1566–1826

 

zaloguj się by móc komentować
DYNAQ @boson 29 listopada 2018 14:48
29 listopada 2018 18:44

Po wylądowaniu na Marsie wokół lądownika zebrał się tłum dziwnych postaci z transparentami  ''YANKEE GO HOME!''  , ''MARS FOR MARTIANS!''

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować