-

boson : nihil est sine ratione

Zapomniany prekursor i terrorysta

Bolesław Motz (1865-1935) - "prekursor urologii polskiej" nie ma hasła w polskiej wiki**, mimo że był swego czasu ważnym działaczem PPSu i senatorem II RP. Czy to nie dziwne?

A przecież podobnie jak ten pieszczoch socjalistów - Ignacy Mościcki - był wybitnym uczonym. Mało tego, też zaczynał jako terrorysta, i to mocniej:

"Jednym z założeń frakcji był zamach na cara Aleksandra III, w przygotowaniach, do którego Bolesław Motz brał czynny udział. Do zamachu, planowanego na 1 marca 1887 roku, jednak nie doszło, a w wyniku donosu, po którym nastąpiła fala aresztowań, w marcu 1887 roku aresztowany został również Bolesław Motz. Skazany został wtedy, na dwa lata więzienia w Twierdzy Pietropawłowskiej. Po opuszczeniu więzienia wyjechał do Paryża, gdzie w 1890 roku rozpoczął studia medyczne, które ukończył w 1894 roku...

W czasie studiów w Paryżu aktywnie działał w polskim stowarzyszeniu „Spójnia”, a następnie od 1892 roku w grupie skupionej przy „Przeglądzie Socjalistycznym”. Od 1899 roku był członkiem sekcji paryskiej Związku Zagranicznego Socjalistów Polskich. Był też członkiem Zjednoczenia Towarzyskiego Młodzieży Polskiej za Granicą i komisji wydawniczej Towarzystwa Młodzieży Postępowej. W czasie I wojny światowej, w 1915 roku, współorganizował Komitet Wolnej Polski w Paryżu. Był też jednym z twórców działu prasowego Komitetu i współredagował takie tytuły jak „L’Echo Polonais” oraz „La Tribune Polonaise”. Swoje artykuły publikował pod pseudonimami „Facet” lub „W. Podlaski”."

Motz był także jednym z organizatorów pierwszych polskich oddziałów we Francji, tzw. bajończyków.***

"Po przewrocie majowym dokonanym przez Józefa Piłsudskiego w 1926 roku, Bolesław Motz był w Polsce bardzo honorowany. W 1926 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim, a w 1927 roku Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Polonia Restituta. W marcu 1928 roku, mimo iż mieszkał w Paryżu, został wybrany do II Kadencji Senatu Rzeczpospolitej Polskiej z ramienia PSL „Wyzwolenie” z województwa lubelskiego. Podczas tej kadencji pracował w komisji spraw zagranicznych oraz w komisji wojskowej. Regularnie dojeżdżał z Paryża na sesje parlamentu. W listopadzie 1930 roku został ponownie wybrany do III Kadencji Senatu RP. Od 1931 roku był członkiem Stronnictwa Ludowego, a w latach 1933-35 pełnił funkcję członka Rady Naczelnej SL. Po tzw. sprawie brzeskiej, był w opozycji do J. Piłsudskiego i BBWR, wspierał materialnie niektórych więźniów brzeskich i utrzymywał z nimi korespondencję."

Mało tego, trafiłem na ślad bardzo bliskiej znajomości Motza ze znanym brytyjskim agentem, Williamem J. Rose. To ów Rose na przełomie 1918-9 dostał w Paryżu od Motza list polecający do samego Piłsudskiego z którym następnie, jako pierwszy zachodni "dziennikarz", przeprowadził wywiad - i to po polsku!

Sprawa jest rozwojowa...

__

"Bolesław Motz urodził się 20 (lub 23) kwietnia 1865 roku w Radzyniu Podlaskim. Pochodził ze spolonizowanej niemieckiej rodziny. Jego ojciec Antoni Motz był naczelnikiem stacji kolejowej w Białej Podlaskiej, matka Antonina Motz z domu Wytych (Wittig) zajmowała się prowadzeniem domu."

__

**) Ma za to skromny wpis w tej francuskiej: https://fr.wikipedia.org/wiki/Bolesław_Motz

***) "En 1914, il fonde à Paris, avec d'autres compatriotes le Comité de volontaires polonais lequel siège au 10 de la Rue Notre-Dame-de-Lorette, et qui se donne pour action l'enrôlement de jeunes Polonais pour se battre aux côtés de la France (Légion des Bayonnais)1."tagi: imperium  socjalizm  polska  francja 

boson
1 grudnia 2018 19:12
27     1003    5 zaloguj sie by polubić
komentarze:
boson @boson
1 grudnia 2018 19:37

Notabene u pp. Motz w Paryżu ów Rose poznał Henryka Arctowskiego:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Henryk_Arctowski#Polska

zaloguj się by móc komentować

S80 @boson
1 grudnia 2018 20:39

OffTop
Przedwojenny amb./poseł królestwa w Polsce (1921-27/8) bez biogramu:
https://www.mediastorehouse.com/p/658/mr-w-g-max-muller-cb-mvo-british-minister-warsaw-11014871.jpg

od str.43 jest (wydaje się trochę naiwne)
http://www.swps.pl/images/stories/wroclaw/europeistyka/SE_4_final.pdf

tu jego ojciec (zdaje się że błędnie przypisali tam mu syna):
https://en.wikipedia.org/wiki/Friedrich_Max_M%C3%BCller
tu o tatusiu ambasadora:
Max Muller and H. P. Blavatsky
http://www.theosophy-nw.org/theosnw/world/general/ge-bas2.htm
i tu:
https://theosophy.wiki/en/Max_M%C3%BCller

zaloguj się by móc komentować

boson @S80 1 grudnia 2018 20:39
1 grudnia 2018 20:43

dzięki - dam znać

zaloguj się by móc komentować

boson @boson
1 grudnia 2018 20:45

ważna dla nas postać pokazująca że, tak jak dziś, Londyn to nie monolit:

https://en.wikipedia.org/wiki/Wickham_Steed

zaloguj się by móc komentować

boson @boson
1 grudnia 2018 20:46

Rose napisał w swoich wspomnieniach, że Dmowski nie chciał się z nim spotykać, bo uważał go za masona...

zaloguj się by móc komentować

genezy @boson 1 grudnia 2018 20:45
2 grudnia 2018 00:55

no ale w tym konkretnie przykładzie wszystko wskazuje na to, że to jednak jest monolit

zaloguj się by móc komentować


boson @boson
2 grudnia 2018 08:35

ot.

"Co do zasady, w ministerstwie Giertych realizował ideologiczną linię swego środowiska, prowokując w ten sposób protesty studentów i uczniów. Był jeden wyjątek – szybko zrozumiał, że należy się jednoznacznie odciąć od antysemityzmu przedwojennych narodowców.

Gdy w lipcu 2006 r. ambasador Izraela w Warszawie ogłosił, że będzie unikać kontaktów z Giertychem i LPR jako spadkobiercami antysemickiej ideologii Jędrzeja Giertycha, reakcja była natychmiastowa. Kilka dni później Giertych pojechał na obchody rocznicy pogromu w Jedwabnem, gdzie był najwyższej rangi przedstawicielem rządu. Pod pomnikiem złożył wiązankę z biało-czerwonych róż. Choć oficjele z Izraela omijali go szerokim łukiem, to w ten sposób pokazał swój polityczny talent i wyczucie. „W Polsce nie ma miejsca na antysemityzm” – mówił wówczas...

W 2016 r. jako prawnik pomógł chasydzkiej rodzinie Gur – to jeden z największych ortodoksyjnych klanów w Izraelu i USA. Przed sądem wygrał dla jej członków zwrot synagogi w Górze Kalwarii. Obwieścił to triumfalnie na Facebooku, dodając: „Najpierw prezydent Izraela, a potem główny rabin Jerozolimy, a także były naczelny rabin Izraela, mer Jerozolimy i członkowie gabinetu premiera Netanjahu zadeklarowali mi przyjaźń”...

W orbitę Platformy zaczął go powoli wciągać poznany jeszcze w rządzie PiS Radek Sikorski – on pierwszy dokonał wolty, przechodząc od Kaczyńskiego do Tuska. Został szefem MSZ w rządzie Platformy w 2007 r. Ustanowił Giertycha swym adwokatem w głośnych sprawach przeciwko mediom prowadzącym fora internetowe, na których pojawiały się antysemickie inwektywy pod adresem jego i jego rodziny.

Stopniowo, sprawa po sprawie, lista klientów mecenasa robiła się coraz dłuższa – i coraz bardziej jednoznaczna politycznie. Sławomir Nowak, Jacek Rostowski, Jan Krzysztof Bielecki, wreszcie sam Tusk i oboje jego dzieci."

https://www.tygodnikpowszechny.pl/prawdziwy-lider-opozycji-156559

zaloguj się by móc komentować

genezy @boson 2 grudnia 2018 08:07
2 grudnia 2018 11:46

Chodzi o to, że w tej notce biograficznej którą zalinkowałeś wszystko co tam jest wskazuje, że to jest jednak monolit, a nic nie wskazuje że ten facet to jakiś wyłom. Nie wiem który fragment można interpretować w twój sposób, bo ja się wczytałem i nic takiego tam nie znalazłem. 

O ile można powiedzieć, że polska polityka ma naturę naiwnego i cofniętego w rozwoju dziecka, to o brytyjskiej naturze polityki też można coś niecoś sklecić (z perspektywy kilku setek lat):

https://en.wikipedia.org/wiki/Perfidious_Albion

zaloguj się by móc komentować

S80 @boson
2 grudnia 2018 12:52

Z tym wyrokiem 2 lat to fakt, a nie kreacja "braciszków"? Kreacja tłumaczyłaby niski wyrok.
Można znaleźć też taki opis:
"Opuścił Petersburg, będąc jeszcze studentem medycyny, gdy groziło mu aresztowanie, jako podejrzanemu o udział w spisku na cara Aleksandra III (za ten spisek skazany został na śmierć Uljanow, starszy brat Lenina)". (1935)
-------
"Uljanow, Andriejuszkin, Generalow, Osipanow i Szewriow zostali powieszeni w Twierdzy Szlisselburskiej, pozostali zostali również skazani na śmierć, ale ich kary zostały zamienione na wyroki ciężkiej pracy i wygnania na Syberię".
B. Piłsudski -15 lat.

zaloguj się by móc komentować

boson @S80 2 grudnia 2018 12:52
2 grudnia 2018 13:39

Nie wiem, ale może jego udział był bardzo "peryferyjny"?

zaloguj się by móc komentować

boson @genezy 2 grudnia 2018 11:46
2 grudnia 2018 14:13

Niestety, masz tendencję do naiwnego "uwielbienia" "doskonałej" perfidii Albionu...

i wtedy i dzisiaj były tam (co najmniej) dwa obozy np. ten pro- i ten anty-izraelski (czy syjonistyczny  jak kto woli) - Żydzi w większości byli w tym pierwszym. Nie była i nie jest to wojna na "bezmyślne wyniszczenie", ale jest to poważna wojna, poważnych ludzi miejących bardzo odmienne koncepcje na to co jest "najlepsze dla Londynu".

zaloguj się by móc komentować

genezy @boson 2 grudnia 2018 14:13
2 grudnia 2018 23:27

Ona nie jest doskonała, bo to jest "tylko" kłamstwo; inaczej jest z USA, gdzie jest moc.

Ja odbieram te dwa obozy jako jedną metodę prowadzenia polityki- podobnie jest w USA. Nothing lasts forever.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @boson
3 grudnia 2018 15:14

Motz ciekawy urolog.

Ale również William Rose zasługuje na osobną notkę, zwłaszcza jego zainteresowanie Śląskiem. 

zaloguj się by móc komentować


genezy @genezy 2 grudnia 2018 23:27
3 grudnia 2018 18:16

jeszcze co do tych obozów- to zupełnie jak w Polsce; jeśli były jakieś wątpliwości, czy raczej nieśmiałe nadzieje, to chyba już czas zmierzyć się z rzeczy wistością: i to masoni i to też- a ta niekończąca się żałoba to zły omen.

zaloguj się by móc komentować

boson @genezy 3 grudnia 2018 18:16
3 grudnia 2018 18:22

tak jest, a prorokiem jest G. Braun

zaloguj się by móc komentować

genezy @boson 3 grudnia 2018 18:22
3 grudnia 2018 18:27

o! i szczególnie ten prorok :)

zaloguj się by móc komentować


boson @genezy 2 grudnia 2018 23:27
4 grudnia 2018 12:59

to ostatni przykład:

https://www.telegraph.co.uk/politics/2018/12/04/brexit-deal-latest-mps-vote-contempt-motion-theresamay-pleads/

"dwa obozy jako jedną metodę prowadzenia polityki" - no, ale w efekcie właśnie dlatego nie jest to żadnym monolitem, bo jest to polityka na serio - at the end, tam nie ma "danej" władzy nadrzędnej - to trzeba "sobie" wyrąbać, i nie jest to zawsze "obojętne" dla nas

 

zaloguj się by móc komentować

genezy @boson 4 grudnia 2018 12:59
4 grudnia 2018 22:30

Kurna, po pierwsze- dlaczego UK weszła do UE? Dlatego, żeby z niej (w odpowiednim czasie) wyjść- czytaj: żeby ją rozwalić. I tak będzie, nie ma co do tego chyba żadnych wątpliwości. Hard brexit is the best exit. Wszystko co się dzieje wokoło tego to cyrk, przedstawienie. Tak samo wcześniej była rozgrywana opcja na powtórne głosowanie brexitu- przecież od razu było wiadome, że to jest blef, że żadnej powtórki być nie może, że właśnie o takich sprawach jest wydawana decyzja nadrzędnej władzy i że będzie robiony dym żeby to ukryć. I tak było. Więcej o dzisiejszej polityce można się dowiedzieć z filmu Wielki Szu, niż z Daily Telegraph (mówię poważnie).

hi...hi...?

zaloguj się by móc komentować


genezy @boson 5 grudnia 2018 09:57
5 grudnia 2018 10:07

Proste i łatwe to dwa podobne ale totalnie różniące się słowa. There is a difference 'tween knowing the path and walking the path...

Aby schudnąć należy mieć deficyt energetyczny. Proste? Jak jasna cholera- no to powodzenia...

zaloguj się by móc komentować

boson @genezy 5 grudnia 2018 10:07
5 grudnia 2018 10:11

ależ sobie utrudniasz, no, no

zaloguj się by móc komentować

boson @genezy 5 grudnia 2018 10:07
5 grudnia 2018 10:11

pewnie dlatego notek nie piszesz

zaloguj się by móc komentować

boson @S80 1 grudnia 2018 20:39
5 grudnia 2018 15:55

Ta praca jest bardzo ciekawa, bo zawiera fragmenty odtajnionych depesz owego ambasadora UK w Wwie. A w nich znajduję potwierdzenie mojego przekonania, że Piłsudski, przynajmniej wtedy, nie był „człowiekiem Londynu” - moim zdaniem był, na ile to było wtedy możliwe, niezależny ale kierował się na USA. A ten Max-Müller nie był specjalnie bystrym dyplomatą – zamach majowy go kompletnie zaskoczył. Mało tego, jakieś służby (nasze?) rozpowszechniały opinie, że Piłsudski jest w kieszeni Londynu i to właśnie Londyn miał stać za zamachem (Max-Müller był częstym gościem w Sulejówku…):

"In one of his telegrams he wrote about the harm done by the Marshal to the good name of Poland by his act of revolt. He questioned his sanity. He reminded that the Marshal was not a normal individual. The immense influence he exerted by his personal magnetism and esteem he was held in for the devotion to his country made him, according to Max-Müller, a source of grave danger. He was not consistent, as Max-Müller would append. …Whereas at the end of 1927 he favourably assessed the events of may 1926. In his opinion the situation of the Republic of Poland on the international arena and its internal policy improved since the coup d’etat  took place and Piłsudski seized the power."

Nic dziwnego, że go zaraz odwołali…

"In December 1927 Max-Müller retired, and along with him was recalled the current attaché colonel Clayton. The reason behind it was probably the fact that both of them were not in good relations with the new regime in Poland and their names were associated with the rumours about the British support for the May Coup (Piszczkowski, 1975, p. 323; Łaptos, 1993, p. 127). Nevertheless William Max-Müller left „the best memories” after his stay in Poland, „during which – as put it Ignacy Mościcki, the president of the Republic of Poland, welcoming Erskine (the successor of Max-Müllera) – we had an opportunity to see in various circumstances his exceptional virtues as a man and diplomat." "

 

zaloguj się by móc komentować

genezy @boson 5 grudnia 2018 10:11
6 grudnia 2018 01:15

Kryminał Jo Nesbo "Pancerne serce"- ale uwaga- ten najważniejszy przekaz jest, jak obraz Turner'a Chichester Canal, dobrze skryty. A wiadomo gdzie najlepiej ukryć...

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować